کارگاه آموزش پیشگیری از ایدز ویژه تیم های سیار مراکز کاهش آسیب

کارگاه آموزش پیشگیری از ایدز ویژه تیم های سیار مراکز کاهش آسیب

کارگاه سه روزه آموزش پیشگیری از ایدز ویژه پرسنل مراکز کاهش آسیب سراسر کشور با حضور 25 نفر از آموزشگران تیم های سیار، اردیبهشت ماه در هتل شیان تهران تهران برگزار گردید. در این کارگاه که محوریت ایجاد انگیزش در آموزشگران همسان برگزار شد، از زحمات خالصانه این آموزشگران در مراکز کاهش آسیب تقدیر و تشکر به عمل آمد. پرسنل تیم های سیار در این کارگاه به صورت مستقیم زیر نظر مدیران و اساتید آموزش دیده و با هدف اصلی و ساختار پروژه پیشگیری از ایدز صندوق جهانی در ایران آشنا گردیدند.

 در بخش افتتاحیه کارگاه، سرکار خانم شیبانی بحث را با توضیحاتی در مورد نحوه کار پروژه صندوق جهانی ایدز سازمان ملل در ایران و نحوه همکاری با مراکز کاهش آسیب و هدف از انجام این پروژه در ایران را بیان کردند.

در ادامه دکتر مجید رضازاده دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی کشور، مبحث ایدز، راه های انتقال، عدم انتقال، و پیشگیری را به صورت کامل ارائه کردند. سپس حاضرین به 4 گروه تقسیم شده و به انجام کار گروهی مبحث شرح داده شده پرداختند.

دکتر مجید رضازاده

انواع مواد:مواد محرک، مواد روان گردان، مواد توهم زا و مواد مخدر

استاد: دکتر کامبیز محضری

تسهیلگران: خانم ها ناهید مدرسی، راحله مرادی، سولماز حسینی و آقای عرب

در بخش بعدی کارگاه دکتر کامبیز محضری کارشناس پیشگیری از ایدز صندوق جهانی، مبحث انوع مواد را برای حاضرین به صورت کامل توضیح داده و در مورد دسته بندی و اثرات مواد بر روی بدن انسان صحبت کردند. سپس حاضرین انواع موادی را که آشنایی داشتند را در دسته بندی­های مختلف از جمله محرک، مخدر، روان گردان و مواد توهم ­زا ذکر کردند.

سرکار خانم شیبانی

آموزش داوطلبانه ایدز (VCT)

استاد: سرکار خانم شیبانی

تسهیلگران: خانم ها ناهید مدرسی، راحله مرادی، سولماز حسینی و آقای عرب

پس از صرف ناهار سرکار خانم شیبانی فوکال پوینت پروژه صندوق جهانی در سازمان بهزیستی، مبحث مشاوره و آزمایش داوطلبانه ایدز (VCT) را ارائه کرده و ضمن اشاره به دلایل توصیه یا عدم توصیه، بر لزوم انجام VCT و برقراری ارتباط مؤثر با مراجعه کنندگان و نحوه ارجاع آنها به مراکز مربوطه جهت انجام آزمایش ایدز تاکید کردند.

در بخش کارگروهی موقعیت های داستانی مختلفی به حاضرین داده شد و از آنها خواسته شد که پیشنهادات خود را در آن موقعیت ها، به عنوان آموزشگر همسان ارائه کنند.

برخی از موقعیت ها:

"احمد یکی از بهترین دوستان شما با گریه پیش شما می آید و می گوید که همسرش اچ آی وی مثبت است. به عنوان یک دوست چگونه در این موقعیت با اون رفتار می کنید؟"

 "مریم زنی است 27 ساله متاهل و با دو فرزند 9 و 4 ساله. به تازگی از ارتباط همسرش با شرکای جنسی متعدد مطلع شده. همسرش سابقه ابتلا به بیماری سوزاک داشته است. مریم نگران وضعیت اچ آی وی خود است. شما چه پیشنهادی می دهید؟"