برخی باورهای نادرست در جامعه و مصرف کنندگان متادون

برخی باورهای نادرست در جامعه و مصرف کنندگان متادون

«متادون تا مغز استخوان در بدن می نشیند»

«قطع متادون سخت تر از قطع موادی مثل تریاک یا هروئین است»

متادون به داخل استخوان نمی رود، و نمی تواند صدمه ای به دستگاه اسكلتی بدن بزند، در قطع متادون، دردهای عضلانی و اندامها بخاطر ایجاد علائم محرومیت ناشی از قطع دارو است كه در قطع مواد دیگر نیز ایجاد می شود. متادون دارویی طولانی الاثر است، بنابراین زمان علائم محرومیت متادون متفاوت از موادی نظیر هروئین و تریاك است و افرادی كه می گویند ترك متادون سخت تر است بیشتر طولانی تر بودن دورة زمانی را در نظر می گیرند، از طرفی بسیاری انتظار دارند كه قطع متادون بدون هیچ مشكلی صورت گیرد، و همین امر یعنی غیرمنتظره بودن علائم محرومیت (مانند درد، خماری، خمیازه و غیره) قطع متادون را سخت تر جلوه می دهد.

«متادون به كبد و بدن آسیب می زند و بدتر از مواد (هروئین، تریاك و غیره) است

كسانی هستند كه بیش از 30 سال است كه متادون مصرف می كنند، و هیچ صدمه ای به بدن و اندامهای این افراد دیده نشده است. داروی متادون مانند تمام داروها، عوارض شناخته شده ای دارد كه در قسمت «عوارض متادون» توضیح داده شده، این عوارض برای همة افراد تحت درمان متادون ایجاد نمی شود و با اقدامات مناسب می توان عوارض فوق را رفع یا به حداقل رساند، در آخر اینكه هیچ كدام از عوارض نیز پایدار نیستند و با كاهش دوز متادون یا قطع آن كاملاً رفع می گردد.

در مصرف مواد مانند هروئین و تریاك، فرد در وضعیتهای نشئگی و خماری و مصرف چندباره در روز، اشتغال ذهنی شدید به ماده داشته، و با توجه به شدت اعتیاد از ثبات رفتاری، روحی و خلقی و كنترل دور می شود و عوارض فردی و اجتماعی اعتیاد فرد آشكار می شود، ولی در درمان با متادون فرد می تواند به ثبات كامل و بهبود قابل ملاحظه در عملكرد شغلی، اجتماعی و خانوادگی برسد. علاوه بر این ناخالصی مواد خیابانی، خود عوارض بیشماری به همراه دارد، كه در مصرف متادون این عوارض حذف می شود. مصرف خوراكی متادون از دیگر مزیتهای آن به مواد است، كه حذف عوارض تزریق نیز برتری آن را بیشتر نمایان می سازد.

«هرچه كوتاه مدت تر و كمتر (با دوز پایین تر) متادون مصرف شود، بهتر است

مقادیر پایین متادون ممكن است تا حدی علائم محرومیت از مواد را بپوشاند ولی قادر به مسدودكردن تأثیرمواد و همچنین مهار وسوسه نیست، و معمولاً برای رسیدن به اهداف متادون مقادیر 60 تا 120میلی گرم (12 تا 24 قرص میلی گرمی، 12 تا 24 سی سی شربت) تجویز می شود، و در برخی موارد حتی مقادیر بالاتر با توجه به شرایط فرد و نیاز وی، توصیه می شود.

معمولاً در دوره های زمانی كوتاه مدت، اثرات درمانی و اهداف آن (مانند تغییر پایدار فرد، بهبود عملكرد، دستیابی به مهارتهای اجتماعی و ...) حاصل نمی شود، و هرچه مدت زمان دورة درمانی طولانی تر شود تغییرات بدست آمده، پایدارتر و احتمال عود بیمار به مصرف مواد، كمتر خواهد شد.

نظرات کاربران
میثم
1399/05/18
سلام،من چهار ساله که شربت متادون استفاده میکنم و در بین این چهار سال چندبار لغزش کردم و به سمت هروئین رفتم،اوایل 36ccمصرف میکردم و الان 10ccمصرف میکنم،دکتر برام داروهایی مثل سیتولاپرام و بوپروپیون برام تجویز کرد که من روی خوردن این داروها بی توجهی کردم و دیگه این داروها رو نخوردم،به نظر شما راهی که بتونم شربت رو بدون علائم خماری زیاد کم کنم چیه؟هرچه زودتر بشه ترک کنم شربت رو بهتره،چون دیگه از مصرف متادون و طعم متادون حالم به هم میخوره،لطفا راهنماییم کنین