انتقال ایدز در رابطه جنسی محافظت نشده

انتقال ایدز در رابطه جنسی محافظت نشده

ویروس اچ آی وی (HIV) از طریق مایع منی (همچنین مایعی كه قبل از منی خارج می‌شود) و ترشحات دستگاه تناسلی زنان و خون افراد مبتلا به آن منتقل می شود و افرادی كه با این ترشحات چه از طریق ارتباط با همجنس و چه از طریق ارتباط جنسی تماس پیدا كنند دچار عفونت اچ آی وی (HIV) می گردند . وجود بیماریهای مقاربتی مثل سوزاك ، سیفلیس و همچنین زخمهای دستگاه تناسلی خطر آلودگی راچند برابر خواهد كرد.

بعضی از گزارشات حاكی از آن می باشد كه از طریق روابط جنسی دهانی نیز (اگرچه با احتمال کمتر) ممكن است فرد دچار عفونت با اچ آی وی (HIV) گردد كه احتمالاً در اثر زخم و خونریزی از لثه می باشد. گفتنی است كه احتمال انتقال ویروس عامل ایدز از مردان اچ آی وی (HIV) مثبت به زنان سالم در طول ارتباط جنسی به مراتب بیش از احتمال انتقال ویروس از زنان اچ آی وی (HIV) مثبت به مردان  سالم است. چون مایع منی آلوده ممكن است برای چند روز در واژن زن باقی بماند. سلولهای ناحیه دهانه رحم نیز دارای استعداد زیادی برای سرایت اچ آی وی (HIV) به بدن هستند.

اگرچه زنان از طریق ارتباط جنسی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری می‌باشند ، ولی به یاد داشته باشید كه بسیاری از مردان مبتلا به ایدز از طریق داشتن ارتباط جنسی با زنان آلوده به این بیماری مبتلا شده‌اند. ابتلای افراد به اچ آی وی (HIV) از طریق ارتباط جنسی معمول در بسیاری از مناطق دنیا از جمله كشورهای آفریقایی و برخی از مناطق آمریكای جنوبی به كرات مشاهده می‌شود.

اگرچه در ایالات متحده این انتقال بیشتر از طریق روابط میان افراد همجنس گرا صورت گرفته است، ولی در جهان بیش از 75% موارد انتقال اچ آی وی (HIV) در مردان از طریق روابط جنسی معمول با زن اچ آی وی (HIV) مثبت بوده است . این روند در كشور آمریكا و كانادا به سرعت رو به رشد می‌باشد. بسیاری از زنان در آمریكا از طریق داشتن روابط جنسی با مردان اچ آی وی (HIV) مثبت، دچار این بیماری می‌شوند ، هر چند كه این مردان معتاد به مواد مخدر تزریقی نمی‌باشند.