موضوع: مشاوره

مراکز مشاوره بیماری های رفتاری

مراکز مشاوره بیماری های رفتاری

مراکز مشاوره بیماری های رفتاری مراکزی هستند که قابلیت ارائه خدمات آموزشی، مشاوره، درمان و پیشگیری و کاهش آسیب را به افراد در معرض بیشترین خطر ابتلا به اچ ای وی و مبتلایان به ایدز و بیماری های آمیزشیفراهم می­کنند.

فراهم نمودن امکان دسترسی عموم مردم به مراکزی مطمئن جهت کسب اطلاعات در مورد راه های انتقال و پیشگیری ایدز؛ فراهم نمودن امکان دسترسی گروه های در معرض بیشترین خطر برای ابتلا به اچ ای وی / ایدز و بیماری های آمیزشی و خانواده آنان به خدمات آموزشی، مشاوره، تشخیص اچ ای وی، خدمات کاهش آسیب، مراقبت و درمان بیماری های آمیزشی و افزایش امکان دسترسی افراد در مواجهه شغلی به خدمات تشخیصی و پیشگیری از ابتلا به اچ ای وی، از مهمترین اهداف مراکز مشاوره بیماری های رفتاری است. ارتقای سطح آگاهی و توانمند سازی پرسنل شاغل در مراکز مشاوره بیماری های رفتاری باعث ارتقای کیفیت ارائه خدمات در این مراکز می­شود.

در راستای اجرای برنامه کشوری کنترل و پیشگیری از اچ ای وی / ایدز، مراکز مشاوره بیماری های رفتاری با رویکرد مشتری مدار، جهت ارئه خدمات آموزشی، مشاوره و تشخیص اچ ای وی و مراقبت و درمان، تحت نظارت دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور فعالیت می­کنند. رعایت داوطلبانه بودن و رازداری در آزمایشات، مشاوره قبل و بعد از آزمایش اچ ای وی یکی از اصول اساسی ارائه خدمت در این مراکز است که نقش بسیار مهمی در شناسایی افراد مبتلا به اچ ای وی و نیز ارزیابی افراد در معرض خطر این عفونت دارد. در این مراکز افراد یا به صورت داوطلبانه برای انجام مشاوره مراجعه می کنند و یا افرادی هستند که از قبل در این مراکزدارای پرونده بوده اند و یا از طرف دیگر مراکز بهداشتی درمانی به این مراکز ارجاع می شوند.

به علاوه در این مراکز خدمات دیگری از جمله: آموزش های لازم و ارائه خدمات کاهش آسیب همچون توزیع سرنگ و سوزن، توزیع کاندوم، توزیع داروی متادون برای معتادان تزریقی، توزیع مواد ضدعفونی کننده، انجام آزمایشات پاراکلینیک و ارائه خدمات مراقبت و درمان و درمان ضد رتروویروسی بر اساس دستور العمل کشوری انجام می شود.

نظرات کاربران
تیام
1399/05/24
با سلام .من حدود دو ماه پیش با یک خانم روسپی بصورت محافظت شده رابطه جنسی داشتم.بعد از اتمام کار دستم به تزشحات اون خانم آغشته شد که بر اثر بی احتیاطی به نوک آلتم خورد.تا اومدم بشورم سی ثانیه ای طول کشید .در ضمن موقع شستن دستام فهمیدم دست دیگرم زخم کوچکی دارد.میخواستم بدونم نیازی به آزمایش هست؟آیا راه انتقال اینجوری میباشد.؟
تیام زرینی
1399/05/24
سلام.من یک رابطه محافظت شده با یک خانم روسپی داشتم.در حین رابطه ام انگشتم به ترشحات واژنی ایشون خورد.بعد که موقع شستن خودم بودم بخاطر بی احتیاطی با همون انگشت آلت خودمو شستم که ناگهان موتوجه شدم و مایع دستشویی استفاده کردم.آلان 2 ماه از اون موضوع میگذره.خیلی نگرانم.در ضمن 4 روزه سرما خوردم.خواهشا" راهنمایی بفرمایید راه انتقال به اینصورت وجود دارد؟