موضوع: اخبار

دانشمندان دانمارکی به کشف داروهای ایدز نزدیک شده‌اند

دانشمندان دانمارکی به کشف داروهای ایدز نزدیک شده‌اند

دانشمندان دانمارکی با انجام جدیدترین آزمایش‌ها در حال تلاش برای تجویز داروهای درمان ایدز و از بین ‌بردن قطعی و دائمی ویروس آن می‌باشند. به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از روزنامه دیلی تلگراف، دانشمندان دانمارکی گفتند که در چند ماه آینده داروهای موثری با هزینه کمتر و توزیع آسانتر برای درمان بیماری ایدز و مبتلایان به ویروس HIV تجویز خواهند یافت.

دانشمندان در حال انجام تجویز آزمایشی این دارو‌ها هستند که روش تاثیرگذاری آن جدا کردن ویروس HIV از DNA انسان و سپس از بین بردن قطعی و دائمی ویروس توسط سیستم دفاعی بدن است. اقدام دانشمندان یک اقدام بسیار مهم و گامی بسیار بزرگ در مقابله با گسترش ایدز و درمان افرادی است که در حال حاضر به این بیماری مبتلا هستند. این داروهای جدید باعث می‌شود که ویروس HIV که در درون DNA انسان پناه می‌گیرد به مرور به سطح سلول‌ها منتقل شود.

وقتی که ویروس به سطح سلول‌های بدن برسد سیستم ایمنی طبیعی بدن انسان به کمک واکسن‌های ویژه‌ای قادر خواهد بود آن را نابود کند. دانشمندان دانمارکی در آزمایش‌های خود با استفاده از سلول‌های انسان در محیط آزمایشگاه به موفقیت‌های اولیه‌ای نائل شدند. با توجه به موفقیت مراحل اولیه این تحقیقات شورای پژوهش‌های علمی دانمارک در ماه ژانویه سال جاری تصمیم گرفت که 12 میلیون کرون، معادل حدود 2 میلیون دلار، در اختیار آنها قرار دهد تا بتوانند تحقیقات خود را روی چند داوطلب انجام دهند.

این مرحله حساس از تحقیقات هم اکنون در حال اجراست و به گفته یکی از پژوهشگران ارشد این پروژه در دانشگاه «آرهوس» در دانمارک میزان پیشرفت و نتایج آن بسیار امیدوارکننده بوده است. به گفته وی، مهم‌ترین نکته این است که بتوان سیستم دفاعی بدن را طوری تحت تاثیر قرار داد که وجود این ویروس‌ها را تشخیص داده و سپس آنها را از بین ببرد. در حال حاضر 15 بیمار مبتلا به ویروس HIV در این آزمایش‌ها شرکت کرده‌اند و در صورتیکه تجویز دارو در مورد این افراد مثبت باشد، این دارو‌ها برای تعداد گسترده‌تری از بیماران تجویز می‌شود.

مسئولان این تحقیقات تاکید کردند که این دارو واکسنی برای پیش‌گیری نیست و حتی با وجود موفقیت آن باید تاکید روی ایمنی رفتار‌ها و روابط جنسی ادامه یابد و همچون گذشته به همه مردم هشدار داده شود که رابطه جنسی بدون رعایت ایمنی یا استفاده از سرنگ مشترک و احتمالا آلوده همچنان بسیار خطرناک است. کشف چنین دارویی که به کمک سیستم ایمنی بدن به جنگ ویروس HIV می‌رود به این معناست که مبتلایان به ایدز لازم نیست که برای تمام عمر خود دارو مصرف کنند و این باعث می‌شود که هزینه بسیار سنگینی از دوش شبکه‌های خدمات درمانی و پزشکی در سراسر جهان برداشته شود.

تحقیقات مشابهی در مراکز پژوهش‌های پزشکی انگلیس نیز در جریان است، ولی هنوز به مرحله آزمایش دارو روی بیماران نرسیده است. دانشمندان در 5 دانشگاه مهم انگلیس از جمله دانشگاه‌های آکسفورد، کمبریج و امپریال کالج با تشکیل یک مرکز تحقیقاتی مشترک تمام تلاش خود روی کشف درمان مناسب برای بیماری ایدز متمرکز کرده‌اند. این مرکز تحقیقاتی هم‌اکنون در چند مسیر مختلف تحقیقات خود را به پیش می‌برد که یکی از آنها تاثیرگذاری روی ژن‌های بدن بیماران به شکلی است که خود سیستم دفاعی بدن بیمار در مقابل ویروس HIV مقاوم شود.

این روش با تحقیقات پژوهشگران در دانمارک متفاوت است، ولی می‌تواند به شکل دیگری در درمان بیماری ایدز کمک‌کننده باشد.