موضوع: اخبار

وعده دانشمندان برای موفقیت بزرگ درمان ایدز در آینده نزدیک

وعده دانشمندان برای موفقیت بزرگ درمان ایدز در آینده نزدیک

دانشمندان دانمارکی بر این باورند که در چند ماه آینده، به موفقیت بزرگی در زمینه یافتن درمانی برای اچ‌آی‌وی دست خواهند یافت. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این دانشمندان در انتظار نتایجی هستند که نشان خواهد داد شناسایی یک درمان قابل توزیع و مقرون به صرفه برای اچ‌آی‌وی ممکن است.

آنها در حال اجرای کارآزمایی‌های بالینی برای آزمایش یک استراتژی بدیع هستند که در آن ویروس اچ‌آی‌وی از دی‌ان‌ای انسان جدا شده و بطور دائمی با سیستم ایمنی بدن از بین می‌رود. این حرکت می‌تواند نشانگر یک گام رو به جلوی چشمگیر برای درمان این ویروس باشد که منجر به بیماری ایدز می‌شود. دانشمندان در حال حاضر با امید به اثبات مؤثر بودن درمان خود، کارآزمایی‌های بالینی را بر روی انسان انجام می‌دهند. تاکنون این شیوه در آزمایشات آزمایشگاهی موفق عمل کرده است.

این شیوه شامل آزادسازی ویروس اچ‌آی‌وی از مخازنی است که در سلولهای دی‌ان‌ای می‌سازد و باعث بالا آمدن آن به سطح سلولها می‌شود. هنگامی که این اتفاق رخ می‌دهد، سیستم ایمنی طبیعی بدن می‌تواند از طریق واکسن، این ویروس را از بین ببرد.

آزمایشات این شیوه در آزمایشگاه در ماه ژانویه موفق نشان داده، بطوری که شورای پژوهش دانمارک به این تیم 1.5 میلیون دلار برای پیگیری یافته‌های خود در کارآزمایی‌های بالینی با موضوعات انسانی جایزه داد. این کارآزمایی‌ها اکنون در حال اجرا و نشانه‌های اولیه امیدبخش بوده است. 15 بیمار در حال حاضر در این پژوهش همکاری داشته و اگر بطور موفق درمان پیدا کنند، این درمان بر روی مقیاس بزرگتری به آزمایش گذاشته خواهد شد.

به گفته محققان، این درمان مانند یک واکسن پیشگیرانه نبوده و این که افزایش آگاهی از رفتارهای غیرایمن مانند روابط جنسی پرخطر یا استفاده از سرنگ مشترک با بیشترین اهمیت در مبارزه با اچ‌آی‌وی باقی خواهد ماند. با درمان مدرن اچ‌آی‌وی، بیمار می‌تواند یک زندگی عادی را داشته و با عوارض جانبی محدود تا سن بالا دوام بیاورد. این در حالیست که اگر درمان متوقف شود، مخازن این ویروس فعال شده و تعداد بیشتری از آن را تولید خواهد کرد که به معنی بروز علائم طی دو هفته بعدی است.

شناسایی این درمان می‌تواند بیمار را از مصرف مداوم دارو بی‌نیاز کرده و میلیاردها دلار برای سازمانهای خدمات بهداشتی حفظ کند. این شیوه در انگلیس مورد پژوهش قرار داشت اما هنوز به مرحله کارآزمایی بالینی نرسیده است. پنج دانشگاه آکسفورد، کمبریج، امپریال کالج لندن، کالج دانشگاهی لندن و کینگز کالج لندن بطور مشترک گروه مرکز تحقیقات زیست پزشکی انگلیس برای ریشه‌کنی مشارکتی مخازن اچ‌آی‌وی را تشکیل داده‌اند که هدف آن شناسایی درمانی برای این ویروس است.

پژوهش گروه دانمارکی در میان پیشرفته‌ترین و پرسرعت‌ترین‌ها در جهان قرار داشته چرا که آنها روند قرار دادن آخرین اکتشافات علوم پایه در آزمایشات بالینی را ساده‌تر کرده‌اند. این امر بدین معنی است که محققان می‌توانند سریعتر به مرحله کارآزمایی بالینی پیشرفت کرده، فرآیند را سرعت بخشیده و سریعتر از دیگران به نتایج قابل قبول دست یابند.

این شیوه ار داروهای مهارکننده HDAC که بیشتر در درمان سرطان کاربرد دارند، برای بیرون کشیدن اچ‌آی‌وی از دی‌ان‌ای بیمار استفاده کرده است. این محققان از نوع خاصی از مهارکننده‌های قوی موسوم به Panobinostat استفاده می‌کنند.