موضوع: اخبار

انگ و تبعیض، بزرگترین مانع در کنترل اچ ای وی

انگ و تبعیض، بزرگترین مانع در کنترل اچ ای وی

به جرات می توان گفت یکی از مهمترین موانع بر سر واکنش جهانی علیه ایدز، انگ و تبعیض نسبت به این بیماری است و زندگی افرادی که با اچ ای وی زندگی می کنند تحت تاثیر قرار می دهد و کم و بیش و تقریبا در تمامی جهان، به عنوان واقعیتی در زندگی روزمره مردمی که با اچ ای وی زندگی می کنند برجامانده است. یک سوم تمامی کشورها عملا قانونی برای حمایت از حق افرادی که با اچ ای وی زندگی می کنند، ندارند و عملا همه این کشورها اجازه نوعی تبعیض را علیه افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند و علیه تمامی جوامعی که در معرض خطر هستند، می دهند. انگ نه تنها مانع مهمی در برابر اقدام عمومی است، بلکه یکی از دلایل اصلی است که باعث می شود بسیاری از افراد اچ ای وی مثبت از حقوق فردی و اجتماعی خود محروم بمانند.

برای مثال تعداد زیادی از افراد اچ ای وی مثبت، مراجعه به پزشک جهت معاینه و درمان را به دلیل ترس از مورد انگ قرار گرفتن پشت گوش می اندازند. انگ، ایدز را تبدیل به قاتل پنهان کرده، زیرا مردم به دلیل ترس از بی آبرویی اجتماعی درباره آن صحبت نمی کنند و به آسانی پیشگیری های موجود درباره آن را به کار نمی گیرند. انگ دلیل عمده ای است برا اینکه همه گیری ایدز هنوز موجب نابودی جوامع در سراسر جهان می شود. می توانیم با انگ مبارزه کنیم.

با کی مون، دبیر کل سازمان ملل در این باره می گوید: کلید کار، وضع قوانین و سیاست های روشنگرایانه است. اما این مبارزه با صراحت و شهامت در سخن گفتن آغاز می گردد. مدارس باید احترام و درک را آموزش دهند. رهبران مذهبی باید درباره بردباری و احترام به هم نوعان، وعظ کنند. رسانه ها باید از نفوذ خود برای پیشبرد تحولات اجتماعی از تامین حمایت های حقوقی گرفته تا دسترسی به مراقبت های بهداشتی استفاده کنند. از همه مهمتر ما باید تصدیق کنیم کسانی که کسانی که انگ اچ ای وی را بر دوش دارند نباید آنانی باشند که با اچ ای وی زندگی می کنند، بلکه کسانی هستند که اجازه می دهند این انگ وجود داشته باشد. چالش جهانی کنترل ایدز دارای ابعاد پیچیده ای است که تنها از راه همکاری بین المللی، کوشش دولت ها، فعالیت های سازمان های غیردولتی و افزایش آگاهی شهروندان جهان به ثمر خواهد رسید.