موضوع: اخبار

دکتر مجید رضازاده عنوان کرد: افزایش دو برابری ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی

دکتر مجید رضازاده عنوان کرد: افزایش دو برابری ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی

خبرگزاری فارس: دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز بهزیستی تعداد افراد مبتلا به ایدز از طریق روابط جنسی پرخطر را دو برابر گذشته عنوان کرد و گفت: اکنون در موج سوم بیماری ایدز قرار داریم.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، مجید رضازاده در «همایش مشارکت محلی در حمایت‌های اجتماعی و روانی از افرادی که با اچ.آی.وی زندگی می‌کنند» در سالن همایش‌های بهزیستی گیلان، اظهار کرد: وضعیت شیوع بیماری ایدز در کشور حساس است.

وجود 25 هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور

وی سیاست‌های مبارزه با مواد مخدر و افراد معتاد در دهه 70 را سخت‌گیرانه خواند و گفت: این سیاست‌ها موجب گسترش افسارگسیخته شیوع این بیماری در کشور شد. این مسئول، آمار رسمی مبتلایان به بیماری ایدز در ایران را بیش از 25 هزار نفر برشمرد و افزود: اگر سیاست‌های گذشته ادامه می‌یافت اکنون آمار ابتلا به ایدز در ایران ده‌ها برابر تعداد کنونی بود. رضازاده با بیان اینکه در سال‌های اخیر شتاب شیوع بیماری ایدز در ایران کاهش یافته است، تصریح کرد: ایران به عنوان بهترین نمونه برای مقابله با بیماری ایدز در بین کشورهای منطقه مطرح شده است.

افزایش دو برابری ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی

وی تعداد افراد مبتلا به ایدز از طریق روابط جنسی پرخطر را دو برابر گذشته عنوان کرد و گفت: اکنون در موج سوم بیماری ایدز قرار داریم. دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز بهزیستی کشور اضافه کرد: تعداد تولد کودکان ناشی از روابط جنسی پرخطر در سال‌های اخیر چهار برابر شده است.

توجه به پیشگیری مثبت بیماری ایدز

وی با تاکید بر ضرورت اهمیت توجه به پیشگیری مثبت بیماری ایدز، افزود: پیشگیری مثبت یعنی تغییر رویکرد پیشگیری از افراد سالم به کسانی که منتقل‌ کننده ویروس ایدز هستند. رضازاده با اشاره به اینکه افراد مبتلا به ایدز به صورت بالقوه قادر به انتقال این بیماری به دیگران هستند، یادآور شد: افراد مبتلا به ایدز باید از حق زندگی انسانی بهره‌مند شوند. وی با بیان اینکه از اوایل دهه 80 ایجاد مراکز کاهش آسیب ایدز در کشور شکل گرفت، خاطرنشان کرد: در این راستا، چندی پیش هجدهمین باشگاه مثبت کشور در گیلان افتتاح شده است.