موضوع: اخبار

پیشگیری مثبت گامی مهم برای کنترل گسترش ویروس ایدز

پیشگیری مثبت گامی مهم برای کنترل گسترش ویروس ایدز

دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز بهزیستی کشور گفت : پیشگیری مثبت گامی مهم برای کنترل گسترش ویروس ایدز است.  دکتر مجید رضا زاده در همایش مشارکت محلی در حمایت های اجتماعی و روانی از افرادی که با HIV زندگی می کنند در سالن همایش های بهزیستی گیلان در رشت افزود پیشگیری اولیه و پیشگیری مثبت دو برنامه کمیته کنترل ایدز و کاهش آسیب سازمان بهزیستی کشور است. وی با بیان این که در پیشگیری اولیه نگاه پیشگیرانه به تمام افراد جامعه است، اظهار داشت: در پیشگیری مثبت نگاه به افراد مبتلا است.

دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز بهزیستی کشور با بیان اهمیت پیشگیری مثبت خاطر نشان کرد : پیشگیری مثبت یعنی تغییر رویکرد یشگیری از افرادی که مبتلا نیستند به کسانی که خودشان منتقل کننده ویروس هستند. وی در رابطه با دلایل برنامه پیشگیری مثبت بیان داشت: افراد مبتلا بالقوه قادر به انتقال عفونت به دیگران هستند و این افراد در عین ابتلاء به HIV حق زندگی انسانی دارند بنابراین پیشگیری مثبت در این زمینه اهمیت بسزایی دارد.

وی وضعیت ایدز در کشور را حساس دانست و تصریح کرد: مسوولان کشور با باور این حساسیت برنامه های متنوع و مختلفی را در این رابطه حمایت می کنند. وی به سیاست های سختگیرانه در رابطه با معضل اعتیاد در دهه 70 اشاره و اظهار داشت: در آن سال ها حتی سوزن و سرنگ توسط داروخانه ها بدون نسخه فروخته نمی شد که این اقدام نه تنها کنترل اعتیاد را موجب نشد بلکه سبب گسترش افسار گسیخته ایدز شد.

دکتر رضازاده با بیان این که از ابتدای سال 80 با نگاه واقع بینانه تفکر ایجاد مراکز کاهش آسیب توسط مسوولان شکل گرفت، اضافه کرد: مداخلات کاهش آسیب و فعالیت تیم های سیار در این رابطه راه اندازی شده است. وی به کنترل سهمگین HIV پس از مداخلات و فعالیت تیم های سیار اشاره و اظهار کرد: با اعلام سازمان بهداشت جهانی، ایران به عنوان بهترین مدل شناخته شده در زمینه کنترل ایدز است که تیم هایی از کشورهای دیگر به ایران برای آموزش و انتقال آموخته ها به کشورشان اعزام می شوند.

دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز بهزیستی کشور با اشاره به موج سوم بیماری ایدز خاطر نشان کرد: آمار مبتلایان از طریق روابط جنسی پرخطر نسبت به گذشته دو برابر شده که موضوع کاهش آسیب در این گروه از برنامه های مهم این کمیته است. وی به فعالیت خوب NGO ها برای کمک به پیشگیری از ایدز اشاره و یادآور شد: مشارکت مردمی تاثیر بالاتر، هزینه کمتر و عمق بیشتری دارد. همایش مشارکت محلی در حمایت های اجتماعی و روانی از افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند روز یکشنبه از سوی بهزیستی استان گیلان در رشت برگزار شد.