موضوع: اخبار

مردان 25 تا 34 سال ، بیشترین گروه مبتلایان به ایدز

مردان 25 تا 34 سال ، بیشترین گروه مبتلایان به ایدز

نژلا فلاحی روز دوشنبه در نشست خبری هفته ملی سلامت مردان (اول تا هفتم اسفندماه امسال) افزود: از 25 هزار و 41 بیمار مبتلا به ایدز ثبت شده تا اول مهر ماه امسال، 22 هزار و 647 نفر آنان را مردان تشکیل می دهند به آن معنا که 6/90 درصد مبتلایان به ایدز، مرد هستند.وی ادامه داد: برغم این آمار، میزان ابتلا به ایدز در زنان رو به افزایش است.

کارشناس آموزش و اطلاع رسانی ایدز وزارت بهداشت با یادآوری سه موج انتقال ایدز شامل انتقال از طریق فراورده های خونی، انتقال از طریق تزریق با سوزن و سرنگ مشترک و انتقال ایدز از طریق ارتباط جنسی محافظت نشده، گفت: انتقال از طریق ارتباط جنسی محافظت نشده، هم زنان و هم مردان را تهدید می کند. فلاحی افزود: از 17 هزار و 725 نفر مبتلا به ایدز از طریق اعتیاد تزریقی، 17 هزار و 86 نفر آنان را مردان تشکیل می دهند اما در زمینه انتقال از طریق ارتباط جنسی بیشتر زنان مبتلا می شوند چراکه همسران معتاد زنان، ایدز را به آنان منتقل می کنند.

وی با تاکید بر اینکه مردان جوان کشور در معرض خطر انتقال ایدز قرار دارند، گفت: موج سوم ایدز و رفتارهای محافظت نشده مردان جوان را تهدید می کند. فلاحی تاکید کرد پیشگیری از طریق آموزش و اطلاع رسانی در بیماری ایدز از اهمیت بسزایی برخوردار است.
وی یادآور شد بیش از یکصد کلینیک مشاوره ای رفتاری در کشور به زنان و مردان خدمات مشاوره ، آزمایش، درمان، مراقبت و حمایت به صورت رایگان ارایه می کند. فلاحی، ارایه مطالب آموزشی در ایستگاه های مترو، راه آهن و در پروازهای داخلی و خارجی را از جمله برنامه های آموزشی وزارت بهداشت، عنوان کرد و گفت: مخاطبان ما به وی‍ژه مردان مسافر به کشورهایی مانند تایلند و ترکیه هستند.
وی تصریح کرد صدا و سیما نقش موثری در اطلاع رسانی در زمینه ایدز ایفا می کند.