موضوع: کاندوم

کاندوم مردانه چیست؟

کاندوم مردانه چیست؟

کاندوم مردانه چیست؟

کاندوم، غلافی است که دور آلت را می پوشاند و وظیفه آن جمع کردن مایع منی قبل، بعد و در حین انزال مردانه است. جنس کاندوم های در دسترس از نوع خاصی پلاستیک، به نام لاتکس است.

کاندوم چه کارایی دارد؟

کاندوم برای رفتار های سالم جنسی یک ابزار اصلی شناخته می شود. این وسیله هر دو شریک جنسی را در طی هر گونه رفتار جنسی (واژینال، مقعدی و دهانی) محافظت می نماید و میزان خطر انتقال ویروس عامل ایدز در رفتار های نفوذی جنسی را از "پر خطر" به "خطر نسبی" تقلیل می دهد.

کاندوم های لاتکس به دلیل ساختمان فیزیکی خود در موارد زیر کاربرد دارد:

کاندوم مانع از بارداری می شود:

کاندوم مانع از دخول اسپرم به داخل واژن می شود. میزان کارآیی کاندوم در پیشگیری از بارداری به مهارت فنی استفاده از کاندوم و استمرار مصرف آن بستگی دارد. در پژوهش های تایید شده و معتبر مشخص شده است که در مصرف غیرمنظم و غیر دقیق کاندوم از هر 100 زنی که از کاندوم استفاده می کنند، حدود 14 تن از آنان در پایان یک سال پس از مصرف کاندوم  باردار می شوند. این در حالی است که در مصرف منظم و دقیق کاندوم مردانه از هر صد مصرف کننده 2 نفر باردار می شوند.

لاتکس یکی از انواع پلاستیک است که به دلیل دارا بودن ضخامت استاندارد و نفوذ ناپذیری مانع از تبادل مایعات بدن در طی انواع ارتباطات جنسی نفوذی می شود.

 کاندوم لاتکس در مقابل بیماری های زیر نقش محافظتی دارد:

1- واژینیت های عفونی مانند کلامیدیا

2- واژینیت های ناشی از تغییر محیط اسیدی واژن به دلایلی مانند مایع منی

3- عفونت های التهابی لگن

4- گونورها

5- کلامیدیا

6- سیفلیس

7- شانکروئید

8- ویروس نقص ایمنی (ایدز)

کاندوم های لاتکس تا حدی می توانند در موارد زیر نقش حفاظتی داشته باشند:

  • عامل تب خال ناحیه تناسلی

  • عامل زگیل ناحیه تناسلی

  • هپاتیت بی

عوارض جانبی کاندوم:

در 7% مردان و زنان مصرف کننده امکان حساسیت به لاتکس وجود دارد. بخصوص اگر از مواد اسپرم کش در این کاندوم ها استفاده شود. تغییر نوع فرآورده می تواند کمک کننده باشد.

معمولا فرآورده ها در سایز تفاوت های جزئی دارند. امتحان کردن مارک های مختلف می تواند افراد را در انتخاب فرآورده متناسب با خود یاری نماید.

کاندوم ها چه شکلی دارند ؟

به شکل پیچیده شده به صورت حلقه در بسته بندی فویلی و یا پلاستیکی هستند. کاندوم ها یک بار مصرف هستند. کاندوم ها برای اجتناب از پارگی و استفاده بهتر و مطلوب تر با مواد خاصی نرم شده اند. کاندوم های لاتکس فقط باید با مواد نرم کننده محلول در آب آغشته شوند وگرنه آسیب پذیری بالایی خواند داشت.