موضوع:

راه اندازی هفدهمین باشگاه مثبت ایدز کشور در کاشان

راه اندازی هفدهمین باشگاه مثبت ایدز کشور در کاشان

هفدهمین باشگاه مثبت ایدز کشور روز پنجشنبه در آیینی در شهرستان کاشان راه اندازی شد. دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی کشور در این آیین، این شهرستان را از شهرهای پیش‌قدم کشور در زمینه تأسیس باشگاه مثبت دانست و اظهار داشت: کاشان یکی از شهرهای خارج از مرکز استان است که باشگاه مثبت ایدز و یک مرکز گذری کاهش آسیب به همراه تیم سیاری که متصل به آن است، در آن افتتاح و راه‌اندازی می‌شود.

مجید رضازاده خاطرنشان کرد: در برخی از استان‌ها هنوز باشگاه مثبت در آنها تأسیس نشده که علت آن نبود عامل و  زمینه HIV در این استان‌ها بوده است.

وی حمایت‌های روانی، ارائه یارانه مشاوره، آموزش‌های مختلف، کمک‌های معیشتی، اشتغال، بیمه و دیگر حمایت‌های اجتماعی را از جمله اهداف تأسیس باشگاه مثبت ایدز ذکر کرد.

 دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: باشگاه مثبت جایی است که افراد  HIV مثبت در آنجا جمع می‌شوند و خودشان به یکدیگر آموزش می‌دهند و آموزش‌ها را فرا می‌گیرند و به یکدیگر منتقل می‌کنند که یکی از این مراکز همین مرکزی است که در شهرستان کاشان افتتاح می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اختصاص ۲۳۵ میلیون ریال اعتبار به باشگاه مثبت کاشان خبر داد و گفت: از این میزان اعتبار ۱۰۰ میلیون ریال توسط سازمان بهزیستی کشور و ۱۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات وزارت رفاه و همچنین ۳۵ میلیون ریال به عنوان یارانه مشاوره در اختیار استان اصفهان قرار می‌گیرد تا به باشگاه مثبت کاشان اختصاص داده شود.

رضازاده در ادامه تربیت یک هزار نفر آموزشگر همتا در سطح کشور خبر داد و بیان داشت: آموزشگران همتا افراد معتاد بهبود یافته‌ای هستند که به عنوان سربازان بهزیستی بعد از گذراندن آموزش‌های متعدد از آنان به عنوان آموزشگر همتا در مراکز گذری دی آی سی برای آموزش معتادان استفاده می‌شوند.

به گفته وی این مدل آموزشی، عمیق‌تر و جلب اعتماد بالایی برای افراد معتاد دارد و می‌تواند در طولانی مدت اثرات مثبتی را بر جامعه داشته باشد.

رئیس اداره بهزیستی کاشان نیز در این آیین گفت: باشگاه مثبت در این شهرستان با اعتباری بیش از ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات داخلی و بخش خصوصی آماده و به بهره‌برداری رسیده است.

امین عسگری افزود: از این میزان اعتبار هزینه شده ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال توسط بخش خصوصی و یک میلیارد ریال از محل منابع داخلی هزینه شده است.

خبرهای مرتبط

هزینه 30 میلیارد ریال برای حمایت از مبتلایان به ایدز

راه اندازی هفدهمین باشگاه مثبت ایدز کشور در کاشان