دوره ها و مراحل رشد بیماری ایدز - دوره‌ی واگیری

دوره ها و مراحل رشد بیماری ایدز - دوره‌ی واگیری

دوره‌ی واگیری یعنی زمانی كه فرد آلوده بوده و می تواند عامل بیماری (ویروس) را به فرد سالمی منتقل نماید. دوره‌ی آلودگی در بیماری ایدز از چند روز پس از ورود ویروس به بدن آغاز و تا پایان عمر فرد ادامه می‌یابد. درصورتی كه فرد آلوده دارای قدرت ایمنی ضعیف باشد مثلاً در اواخر بیماری، در بیماری‌های بدخیم كه به تضعیف سیستم ایمنی منجر می‌شود و... احتمال انتقال افزایش می‌یابد. بروز نشانه های بالینی بیماری نیز در افزایش احتمال آلودگی فرد مؤثر است. سایر بیماری های جنسی مثل سوزاك و سیفلیس به علت تضعیف قدرت ایمنی فرد و وجود زخم در آلت تناسلی به افزایش خطر انتقال بیماری منجر می شود. بر اساس این دوره‌ها می‌توان  5 مرحله از بیماری را به شرح زیر معرفی كرد:

مرحله‌ی اول: عفونت حاد 

در صورتی كه تعداد كافی ویروس ایدز وارد بدن فردی شود، در اغلب موارد بعد از چند هفته علایمی نظیر تب، گلودرد، بزرگ شدن غدد لنفاوی، درد مفاصل و عضلات، سردرد، ضعف و بی‌حالی، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، كاهش وزن، اسهال و گاهی دانه‌های جلدی و یا تظاهرات عصبی ظاهر می‌گردد. این علایم اختصاصی نبوده و شباهت كاملی با نشانه‌های بسیاری از بیماری‌های دیگر مثل سرماخوردگی دارد و چون ظرف یك تا دو هفته  بطور خود به خود بهبودی حاصل می‌شود؛ كمتر اتفاق می‌افتد كه بیماری در این دوره تشخیص داده شود. به علاوه از هنگام ورود ویروس ایدز تا مثبت شدن نتیجه‌ی آزمایشگاهی كه نشانگر آلودگی فرد است، حدود 2 تا 12 هفته و گاهی تا 16 هفته طول می‌كشد. در این فاصله‌ی زمانی، فرد آلوده بوده و ممكن است سایرین را آلوده كند. 

مرحله‌ی دوم: بدون علامت 

پس از بهبودی خود به خودی مرحله‌ی حاد، بیمار وارد مرحله‌ی بدون علامت می شود كه بر حسب وضعیت سن، بیماری های همراه، ایمنی قبلی، تغذیه و نوع ویروس آلوده كننده از10تا 15 سال طول می‌كشد. در این مدت شخص آلوده هیچ گونه علامتی از بیماری را بروز نمی‌دهد و به ظاهر سالم است، ولی برای دیگران آلوده كننده می‌باشد. این مرحله در كودكان كوتاه‌تر است. در این دوره، آزمایش خون مثبت است. كنترل انتشار ویروس در این مرحله مشكل می‌باشد. 

مرحله‌ی سوم: بزرگی منتشر و پایدار غدد لنفاوی 

در این مرحله غدد لنفاوی به صورت بزرگ شده و به شكل قرینه و بدون درد در بیش از دو نقطه‌ی بدن به جز ناحیه‌ی كشاله‌ی ران ظاهر می شوند و حداقل 3ماه باقی می مانند. 

مرحله‌ی چهارم: مرحله‌ی قبل از ایدز و حالات وابسته به ایدز

قبل از بروز علایم نهایی ایدز در بیمار، عوارضی ظاهر می‌شود كه به آن علایم مربوط به ایدز می‌گویند این علایم عبارتند از:

  • كاهش وزن بیشتر از 10درصد وزن سابق. 

  • اسهال به مدت بیشتر از یك ماه. 

  • تب به مدت بیشتر از یك ماه. 

  • عرق شبانه. 

  • خستگی، بی حالی و ضعف

این علایم را مقدمه‌ی استقرار كامل ایدز كه پایان طیف بیماری می باشد به حساب می‌آورند. در برخی موارد، بی‌قراری، بی‌اشتهایی، دل درد، سردرد وجود دارد و تغییرات عصبی منجر به از دست دادن حافظه و آسیب اعصاب محیطی می‌شود. این علایم به طور معمول متناوب است ولی كاهش وزن در اكثر بیماران وجود دارد و پیشرونده هم می‌باشد. بسیاری از بیماران در این مرحله دچار ضایعات پوستی، مخاطی و ضایعات دایم و یا عود كننده‌ی ناحیه‌ی دهانی و یا ناحیه‌ی تناسلی به علت ویروس‌های مختلف می‌شوند. 

مرحله‌ی پنجم: ایدز

ایدز به مرحله‌ی نهایی آلودگی اچ آی وی گفته می‌شود. در این مرحله، به علت كاهش شدید قدرت دفاعی بدن، شخص مستعد ابتلا به بسیاری از عفونت‌ها و سرطان‌ها می‌شود كه علایم بسیار متنوعی دارند و در نهایت بیمار را از پای در می‌آورند.

نظرات کاربران
mmm
1399/04/17
اگر شخصی ۳ یا پیش رابطه ای داشته ولی هیچ گونه مایع منی وارد بدن نشده وای از راه دهان خورده و حالا اون شخص نگران هست که شاید داشته یا نداشته تا الان هیچ گونه علامتی نداشته ممنونم از راهنماییتون