علایم ایدز

علایم ایدز

ابتلا به اچ آی وی هیچ علامت مشخصی ندارد و حتی وقتی که فرد مبتلا وارد فاز بیماری ایدز می شود علائمی  از خود نشان می دهد که مربوط به دیگر بیماری هاست. تنها راه تشخیص آزمایش است

در واقع ایدز نشانگانی شامل بیماری های مختلف از جمله عفونت های فرصت طلب، سرطان های نادر و ... است و علائمی که در مرحله انتهایی بیماری ایجاد می گردد علائم این بیماری هاست مثل تب، کاهش وزن، بزرگ شدن غدد لنفاوی و ... این علائم غیر اختصاصی است و در بیماری های دیگر نیز دیده می شود.

از موقعی که ویروس وارد بدن فرد میشود 2 تا 15 سال طول می کشد تا بتوان بیماری وی را با معاینات بالینی و علائم ظاهری  تشخیص داد که این علائم هم غیر اختصاصی است و در دیگر بیماری ها هم دیده می شود. در بیشتر موارد شروع بیماری با یک ناخوشی شبیه آنفولانزا است. ظاهر هیچ کس ابتلا به اچ ای وی را نشان نمی دهد. حتی فردی که آزمایش منفی اچ آی وی دارد هم ممکن است مبتلا باشد چون در مراحل ابتدای ابتلای فرد به اچ ای وی آزمایش، ابتلای او را نشان نمی دهد.

هر کس یکی از شرایط زیر را داشته باشد باید برای اچ ای وی آزمایش شود

  1. رفتار جنسی محافظت نشده

  2. ارتباط جنسی با فرد اچ ای وی مثبت

  3. ارتباط جنس با فرد مبتلا به بیماری های جنسی

  4. ارتباط جنسی مرد با مرد

  5. ارتباط جنسی با افراد متعدد

  6. تزریق مشترک

با کاهش قدرت سیستم دفاعی، بدن به مرور آماده ی ابتلا به عفونت ها و بیماری هایی می شود که به طور معمول نادر است. بیماری های عفونی نادر، اسهال های شدید و مزمن، تب طولانی، کاهش وزن، بیماری های پوستی، مغزی و شخصیتی از علایم ایجاد بیماری است.

علایمی که شخص مبتلا دارد عبارتند از: بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن، سینه و پهلو، ابتلا به سل و لاغری شدید، عفونت قارچی دهان (برفک)، اسهال طولانی.

بزرگ شدن کلی غدد لنفاوی آلوده به ویروس ایدز دلیل ابتلا به بیماری ایدز نیست، ولی سرانجام به طور اجتناب ناپذیری به بیماری ایدز منتهی می‌شود.

لازم به ذکر است این علایم اختصاصی نیست و ممکن است در بیماری های دیگر نیز وجود داشته باشد. در صورت وجود علایم، فرد باید به پزشک مراجعه نماید تا بیماری تشخیص داده شود. درمان ضد ویروسی میتواند دوره پنهان بیماری را طولانی کند. بدین معنی که فرد آلوده در صورتی که درمان ضد ویروسی دریافت کند، علایم بیماری دیرتر ظاهر می شود و ممکن است بتواند زندگی طولانی و طبیعی داشته باشد.

نیمی از افراد آلوده به ویروس که درمان ضد ویروسی نگیرند بعد از 10 سال فوت می کنند. وقتی علایم ایدز آغاز شود 5-3 سال طول می کشد تا مرگ واقع شود. لازم به ذکر است که درمان دارویی با کاهش تعداد ویروس ها، خطر انتقال ویروس را نیز کاهش می دهد.