موضوع: اخبار

تفاهم‌نامه وزارت بهداشت با وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم جهت ارائه آموزش‌های مرتبط با کنترل ایدز

تفاهم‌نامه وزارت بهداشت با وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم جهت ارائه آموزش‌های مرتبط با کنترل ایدز

رئیس اداره ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت از برنامه مشترک این وزارتخانه و وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش خبر داد و گفت: انجمن‌ها و کانون‌های دانشجویی در زمینه پیشگیری از ایدز آموزش می‌بینند و آموخته‌هایشان را به سایر دانشجویان منتقل می‌کنند.

دکتر پروین افسر کازرونی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تفاهم‌نامه وزارت بهداشت با وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم جهت ارائه آموزش‌های مرتبط با کنترل ایدز گفت: در برنامه چهارم استراتژیک کنترل ایدز در کشور وزارت آموزش و پرورش جزو شرکای اصلی برنامه قرار دارد؛ چرا که یکی از گروه‌های هدف برای دریافت آموزش‌های پیشگیری از ایدز، دانش آموزان هستند. در این برنامه علاوه بر آموزش مشاوران و مربیان، دانش‌آموزان دوره دیده به عنوان سفیران سلامت انتخاب می‌شوند و پیام‌های سلامت و خود مراقبتی را به سایر دانش آموزان مقاطع متوسطه اول و دوم و همچنین خانواده‌های خود منتقل می‌کنند. برای دانش آموزان مقاطع پایین‌تر نیز آموزش‌های مهارت‌های زندگی در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، طبق تفاهم‌نامه‌ وزارت بهداشت با وزارت علوم، از ابتدای سال جاری انجمن‌ها و کانون‌های دانشجویی در زمینه پیشگیری از ایدز آموزش دیده و این آموخته‌ها را به سایر دانشجویان منتقل کنند. کازرونی درباره چگونگی اجرای برنامه‌های کنترل ایدز در زندان‌ها نیز اظهار کرد: زندان‌ها تنها مراکزی هستند که مراقبت و درمان مبتلایان به ایدز  مانند مراکز بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود؛ یعنی در کنار مراقبت و درمان، برنامه‌های آموزشی، پیشگیری و تست‌های اچ آی وی  مطابق با دستورالعمل وزارت بهداشت انجام می‌شود.

رئیس اداره ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت درباره چگونگی اطلاع از نشانی مراکز مشاوره ایدز گفت: تشخیص هر چه سریع‌تر بیماری، مراقبت و درمان بیماران از نظر کیفیت زندگی و عمر معمولی آنها اهمیت دارد. علاوه بر آن پیشگیری از انتقال عفونت به سایرین نیز وابسته به این تشخیص و درمان زودهنگام است. مراکز مشاوره و بهداشتی درمانی در نهایت رازداری و محرمانگی، به صورت رایگان آزمایش اچ آی وی را انجام می دهند. همچنین در سایت www.HIV-STI.ir نشانی و تلفن این مراکز  و همچنین اطلاعات مربوط به بیماری های آمیزشی و اچ آی وی به صورت کامل قرار دارد.