موضوع: اخبار

ضرورت دسترسی به ابزاری دقیق‌تر برای ردیابی جهانی ایدز

ضرورت دسترسی به ابزاری دقیق‌تر برای ردیابی جهانی ایدز

کارشناسان "موسسه واکسیناسیون دوک" در کارولینای آمریکا تلاش کرده‌اند تا به شیوه‌ای دقیق‌تر برای ردیابی موارد ابتلا به عفونت‌ HIV در جمعیت‌های بزرگ دست پیدا کنند به طوری که به بهبود راهکارهای تحقیق و پیشگیری از این بیماری در سراسر جهان کمک شود.

به گزارش ایسنا، روش جدید می‌تواند عفونت‌های تازه را دقیق‌تر شناسایی کند. دکتر جورجیا توماراس، استاد دپارتمان جراحی و مدیر تحقیقاتی موسسه واکسیناسیون دوک گفت: پیشرفت‌های اخیر از جمله داروهای موثر آنتی‌رتروویرال که برای جلوگیری و درمان عفونت‌ HIV بکار می‌روند، چشم‌اندازها در عرصه مقابله با این بیماری را تغییر داده است.

طبق این مطالعه که در مجله JCI Insight منتشر شده، دستیابی به روش‌های بهبودیافته‌تر برای طبقه‌بندی عفونت‌های تازه از عفونت‌های قدیمی به منظور شناسایی مؤثرترین راه‌های پیشگیری ضروری است. توماراس و همکارانش به دنبال راهی برای تخمین میزان مبتلایان به ایدز بودند تا ویژگی‌های منحصر به فرد این اپیدمی را در نظر بگیرند. آنها همچنین بر دیدگاه‌های اخیر در مورد اینکه چگونه ویروس در مراحل اولیه عفونت روی بدن اثر می‌گذارد، تمرکز کردند.

به گفته توماراس داشتن آزمایشی دقیق برای تشخیص HIV می‌تواند هزینه‌های آزمایشات را برای محققان به طور قابل توجهی کاهش دهد چرا که به نمونه‌های کوچکتری برای پیشبرد مطالعات خود نیاز خواهند داشت. به گزارش ساینس دیلی، دکتر کِلی سیتون متخصص ارشد این مطالعه بیان داشت: علاوه بر اینها، از دیدگاه سلامت عمومی، یک آزمایش دقیق‌تر برای بیماری ایدز به شناسایی محل‌های شیوع عفونت‌های اخیر کمک می‌کند و بنابراین تلاش‌ها برای پیشگیری از شیوع آن هدفمندتر انجام خواهد گرفت.