موضوع: اخبار

36571، آخرین آمار مبتلایان به ویروس HIV در کشور تا پایان شهریور 96

36571، آخرین آمار مبتلایان به ویروس HIV در کشور تا پایان شهریور 96

رییس اداره ایدز و کنترل بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه پیشگیری و کنترل ایدز براساس چهارمین برنامه استراتژیک کشوری کنترل ایدز پیش می رود، گفت: در راستای این برنامه 90 درصد مبتلایان باید تا سال 2020 از وضعيت بیماری خود آگاه شوند و تحت مراقبت و درمان قرار بگیرند.

دکتر پروین افسر کازرونی در گفت و گو با وبدا درخصوص آخرین آمار ابتلا به ویروس ایدز در کشور گفت: طبق آخرین آمار، تا پایان شهريورماه سال جاری تعداد مبتلایان به ویروس HIV حدود 36571 نفر است که 83 درصد را مردان و 17 درصد را زنان تشکیل می دهند. وی با بیان اینکه 53 درصد از مبتلایان رده سنی 21 تا 35 سال هستند، درخصوص الگوی انتقال این مبتلایان تصریح کرد: از کل موارد ابتلا، 65.4 درصد مربوط به استفاده از سرنگ آلوده توسط افراد معتاد و 20.1 درصد ابتلا به دلیل رابطه جنسی کنترل نشده بوده است. 

وی گفت: طبق بررسی های به عمل آمده، الگوی ابتلا در موارد جدید حاکی از آن است که ابتلا به ویروس HIV از تزریق مواد مخدر با سرنگ آلوده به سمت رابطه جنسی گرایش پیدا کرده است، چراکه از کل موارد ابتلای جدید به ویروس HIV، حدود 32 درصد را معتادان تزریقی و 47.1 درصد را ابتلا از طریق رابطه جنسی تشکیل می دهند. 

دکتر کازرونی ادامه داد: چنانچه این بیماران به موقع شناسایی شده و تحت درمان قرار بگیرند، میزان ویروس در خونشان تا حدی کاهش پیدا می کند که دیگر قابلیت انتقال ندارد. وی در ادامه به برنامه هایی که در جهت کنترل و درمان ایدز در کشور تدارک دیده شده است، اشاره کرد و گفت: در این راستا برنامه هایی همچون اطلاع رسانی و آگاهی عموم جامعه، افزایش بیماریابی در جمعیت های آسیب پذیر شامل؛ معتادان تزریقی و افرادی که روابط جنسی پرخطر دارند و همچنین شناسایی و درمان زنان باردار مبتلا به ویروس HIV در دستور کار است. 

وی ادامه داد: بحث انتقال بیماری از مادر به کودک اهمیت زیادی دارد که در این خصوص از سال 93 یک برنامه پایلوت را در 16 دانشگاه آغاز کردیم و همچنین از ابتدای سال جاری در حاشیه شهرها نیز زنان باردار را مورد غربالگری قرار دادیم که این برنامه تا سال آینده شامل تمام زنان باردار در کشور شده و کلیه آنها تحت آزمایش ایدز قرار می گیرند. رییس اداره ایدز و کنترل بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت گفت: در پایلوت هایی که انجام شد، 249020 مورد از مادران باردار تحت آزمایش ایدز قرار گرفتند که از 74 مورد مبتلا، 97 درصد نوزاد خود را سالم به دنیا آوردند. وی تاکید کرد: مادری که به ویروس HIV مبتلا است، چنانچه از بیماری خود خبر نداشته باشد، 35 تا 40 درصد امکان انتقال ویروس به نوزاد خود را دارد و لذا مادران مبتلایی که تحت سزارین قرار بگیرند و برای تغذیه نوزاد از شیرخشک استفاده کنند و تحت دارو و درمان باشند، خطر انتقال ویروس به نوزادشان را به کمتر از دو درصد می رسانند.

لینک خبر قبل: 36039 نفر، آخرین آمار مبتلایان به ایدز در کشور تا پایان خردادماه 96