موضوع: اخبار

نامه رییس شبکه هپاتیت به روحانی درباره واکسیناسیون کودکان کار و تشکیل کمیته عالی

نامه رییس شبکه هپاتیت به روحانی درباره واکسیناسیون کودکان کار و تشکیل کمیته عالی

رئیس شبکه هپاتیت ایران درباره خطر بیماری‌های هپاتیت و ایدز در کودکان کار و خیابانی به رئیس جمهور نامه نوشت و تشکیل کمیته‌ای عالی به ریاست دکتر روحانی و عضویت دستگاه‌های مسوول جهت رفع مشکلات این کودکان را خواستار شد.

به گزارش ایسنا، در متن نامه دکتر سید مؤید علویان به رئیس جمهور آمده است: «همانطور که استحضار دارید، هپاتیت، بیماری ویروسی مرتبط با التهاب کبد می‌باشد که تا مراحل پیشرفته بدون علامت بوده و در نهایت در تعدادی از مبتلایان منجر به سیروز و نیاز به پیوند کبد می‌شود.

خوشبختانه به لطف تلاش‌های بی‌بدیل وزارت بهداشت در واکسیناسیون نوزادان از سال ۱۳۷۳ تا کنون، شیوع هپاتیت B در جوانان زیر ۲۳ سال به طور چشمگیری کاهش یافته است، اما همچنان مبتلایان به هپاتیت C به دلیل عدم وجود واکسن، نیازمند توجه، حمایت و رسیدگی بیشتری می‌باشند.

شایان ذکر است در طی چند سال اخیر رژیم‌های درمانی جدید به صورت خوراکی با اثربخشی بیش از ۹۸ درصد برای درمان قطعی هپاتیت C در دسترس قرار گرفته است که به واسطه این درمان‌ها در کشور عزیزمان ایران برنامه ریشه کنی هپاتیت C تا سال ۱۴۱۰ در دستور کار قرار گرفته است. یکی از گروه‌های در معرض خطر هپاتیت‌های ویروسی کودکان کار می‌باشند؛ به طوریکه می‌توان گفت حداقل شیوع هپاتیت در کودکان کار و خیابانی ۲ تا ۳ برابر جمعیت عادی کشور است؛ چرا که بسیاری از این کودکان مهاجر، بدسرپرست و یا بی‌سرپرست بوده و از وضعیت واکسیناسیون آنها اطلاعات چندانی در دست نیست و یا به واسطه زباله‌گردی و زندگی در مراکز تفکیک زباله بیش از سایرین در معرض بیماری‌های خطرناکی چون هپاتیت و ایدز می‌باشند.

طبق مطالعه‌ای که اخیرا صورت گرفته است جمعیت کودکان خیابانی بین ۲۰ هزار الی دو میلیون نفر تخمین زده شده است. از میان ۱۰۰۰ کودک خیابانی بین ۱۰ تا ۱۸ ساله شهر تهران این مطالعه، متاسفانه ۲۹۱ نفر مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته بودند که از این میان ۴۵ کودک و نوجوان آلوده به ویروس ایدز و ۴۳ نفر مبتلا به هپاتیت‌های Bو C بودند. از این حیث، در صورت عدم ارائه راهکار و خدمات مناسب در حوزه اجتماعی، تحصیلی و بهداشتی، در آینده‌ای نزدیک با آمار بالایی از میزان جرم و بزه، اعتیاد و بیماری‌های خاموشی همچون ایدز و هپاتیت روبرو خواهیم بود.

هم اکنون مهم‌ترین چالش در بهبود وضعیت کودکان کار را می‌توان عدم هماهنگی بین بخشی و نیز عدم مسئولیت‌پذیری ارگان‌های مربوطه دانست. لذا با توجه به بصیرت و ظرفیت بسیار بالای دولت گرامی در رفع مشکلات کودکان عزیز میهن‌مان، پیشنهاد تشکیل یک کمیته عالی به ریاست جنابعالی و نیز عضویت و پاسخگویی همه بخش‌های مربوطه از جمله سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، شهرداری و ... می‌گردد. با عنایت به فعالیت‌های ارزنده دولت تدبیر و امید در پیشبرد اهداف عالیه جمهوری اسلامی ایران و در راستای ائتلای جامعه‌ای عدالت پرور، امید است با پشتیبانی دولت مردمی و کارآمد در امر غربالگری و واکسیناسیون، ‌ بیش از پیش در بهبود سلامت جامعه بویژه کودکان کار گام برداریم. بی گمان حمایت‌های حضرتعالی در ساختن جامعه‌ای عاری از هپاتیت همچون ستاره‌ای بر تارک تاریخ ایران عزیزمان خواهد درخشید.»

نامه رئیس شبکه هپاتیت به رئیس جمهور