موضوع: اخبار

واکنش وزارت بهداشت به ادعای کشف داروی ایدز توسط محقق شیرازی

 واکنش وزارت بهداشت به ادعای کشف داروی ایدز توسط محقق شیرازی

ادعای محقق شيرازی درباره كشف داروی كنترل بار ويروسی مبتلايان ايدز از سوی مسئولان وزارت بهداشت رد شد

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه اعتماد نوشت: احمد حسين پور؛ فارغ‌التحصيل كارشناسی ارشد نانوتكنولوژی پزشكی در گفت‌وگو با «اعتماد» مدعي شده بود كه: «از سال 89 تحقيقات درباره ساخت داروی درمان و كاهش بار ويروسي ايدز را آغاز كردم. طرح تحقيقاتی را براي دانشگاه علوم پزشكي شيراز فرستادم، فرمولاسيون را در آزمايشگاه‌های مختلف و كشت سلولی را در انستيتو پاستور انجام دادم. بعد از دريافت كد كميته اخلاق و مجوز كارآزمايي باليني، 5 بيمار اچ‌آي‌وی مثبت كه هيچ داروی ضدرتروويروسی دريافت نكرده بودند، به من معرفي كردند و بيماران به مدت 6 ماه تحت درمان با اين دارو قرار گرفتند. بعد از دو ماه مصرف دارو، بار ويروسی يك بيمار، از 38 هزار به 4 هزار كاهش يافت و بعد از 4 ماه، بار ويروسی به زير حد تشخيص (معادل صفر) رسيد. با قطع دارو به مدت يك ماه، بار ويروسي همچنان زير حد تشخيص بود و علايم بيماری مانند تعريق شبانه و ناتواني جسمي بيماران از بين رفت. تا چهارم آبان امسال، 4 ماه از قطع دارو مي‌گذرد و نتيجه آزمايش‌ها به رييس دانشگاه علوم پزشكی شيراز ارايه شده اما ايشان به من جواب واضحی نداده و اعلام كرده كه تا يك ماه آينده، پاسخ نهايی را از طريق رسانه‌ها اعلام خواهد كرد.»

به دنبال اين اظهارات، پروين افسر كازرونی؛ رييس اداره ايدز وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «اعتماد» در اظهارنظر درباره اين ادعا گفت: «اين ادعا كاملا كذب است و به طور رسمی از طرف وزارت بهداشت رد شده است. اينها ادعاهایی است كه بدون ارايه مستندات مطرح شده است. مراحل تحقيقات و كشف دارو از نظر علمی، مراحل كاملا مشخص و تعريف شده‌ای است و حداقل چهار سال طول میكشد و ايشان اين مراحل را طی نكرده و نتيجه تحقيقش را در هيچ مركزی كنترل نكرده است. حتی داروی آيمود (داروی ايرانی كنترل بار ويروسی ايدز) كه تحقيقات آن از چند سال قبل شروع شد، هنوز به مرحله‌ای نرسيده كه وارد بازار شده و مجوز بگيرد.»

رسول ديناروند؛ رييس سازمان غذا و داروی دولت يازدهم هم در تشريح مراحل معرفي و ثبت داروی جديد گفت: «داروهایی كه در ايران توليد میشود، اغلب ژنريك است كه قبلا كشف و توسط يك دستگاه نظارتی معتبر بين‌المللی، تاييد شده و در ايران، شركت‌های توليد‌كننده، مسير اثبات رعايت جزييات ساختار دارو را طي كرده و كپي از برند اصلی توليد مي‌شود. اما در مورد كشف جديد، مراحل پيچيده‌تر است و ادعای مطرح شده، بايد با مطالعات و كارآزمايي بالينی همراه بوده و حتما در مراكز معتبر پزشكی تاييد شود. امروز در دنيا، داروهای موجود برای ايدز هم، صرفا قادر به كنترل ويروس هستند و حتي داروی آيمود هم كه در ايران ساخته شد و به مرحله توليد انبوه رسيد اما در سه سال اخير، سفارشي براي توليد نداشت، هيچگاه مدعي درمان قطعي و ضد ويروس نبود بلكه بار ويروسی را كاهش میداد و تقويت‌كننده سيستم ايمني بدن بود.»

عباس زارع نژاد؛ مشاور وزير بهداشت هم توضيح میدهد كه چنين ادعاهایی بايد از مسير مراكز پژوهشی و شركت‌هاي دانش بنيان زيرنظر دانشگاه‌های علوم پزشكی و وزارت بهداشت در مسير تحقيق و آزمايش و كارآزمايي بالينی قرار بگيرند و مي‌افزايد: «ورود داروهايي كه به روش مهندسی معكوس (بازتوليد كشفيات پيشين) توليد نمیشوند و بايد به عنوان كشفيات جديد در چرخه درمان قرار بگيرند، نيازمند طي شدن فرآيند مشخص و تعريف شده است. فرآيندی كه تماما در محيط‌های آزمايشگاهی واقع در مراكز پژوهشي و شركت‌های دانش‌بنيان متعلق به وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشكی انجام شده و شامل آزمايش بر حيوانات و سپس، بر افراد داوطلب است و پس از تاييد تمام نتايج توسط مراجع علمي وسازمان غذا و دارو، كشف جديد وارد مسير توليد شده و به فهرست دارویی كشور اضافه میشود. اما مجموعه اين مراحل علمی و فنی، بسيار زمان‌بر است و عوارض و منافع و ميزان تاثيرگذاری دارو بايد در مرور زمان، به طور مستمر تحت بررسی باشد. اين بررسیها هم در دو يا شش ماه به نتيجه قطعی نمي‌رسد چنانكه كارآزمايی بالينی دارو برای انسان، ممكن است دو سال طول بكشد.»