گزارش بنیاد پیشگیری و سلامت دنیای آینده از آزمایش سریع HIV در کودکان کار

گزارش بنیاد پیشگیری و سلامت دنیای آینده از آزمایش سریع HIV در کودکان کار

پديده کودکان کار و خياباني يکي از معضلات مهم اکثر شهرهای بزرگ است. نارسايی نهادهای اجتماعی مثل خانواده و مدرسه، فقر اقتصادی خانواده‌ها و ناتوانی آنها در تطبیق‌دادن خود با شیوه زندگی در شهرهای بزرگ، نبود نظارت کافی از سوی سازمان‌های مسئول و الگوهای نادرست رفتاری بين شهروندان و کودکان خيابانی، همه دست به دست هم داده‌اند تا پديده کودکان خيابانی، یکی از معضلات اساسی به ویژه در شهرهای بزرگ باشد. کودکان کار، کودکانی هستند که در سنین پایین در کارگاه‌ها، کارخانه ها و یا خیابان‌ها کار می کنند و از آموزش دور می‌مانند. کودکان خیابانی هم کودکانی هستند که خیابان محل زندگی، کسب درآمد و اقامت آنان است، که البته این دو در خیلی از جهات هم پوشانی دارند. این کودکان پیش از رسیدن به سن قانونی کار ناگزیر وارد بازار کار می‌شوند و کار زودرس آنها مانع رشد طبیعی اجتماعی، روانی و جسمانی آنها شده است.

شیوع ایدز در بین کودکان کار موضوعی است که چراغ خاموش، در حال تبدیل به معضلی بزرگ در جامعه ایرانی می‌شود. قرارداشتن در میان انبوه آلودگی ها، نبود کنترل بر رفتارهای روزانه آن‌ها در محیط‌های شهری در کنار بعضا سوءاستفاده‌های جنسی از این کودکان زمینه را برای رشد ابتلا به ایدز در کودکان خیابانی بیشتر کرده است. در همین راستا بنیاد پیشگیری و ارتقای سلامت دنیای آینده با همکاری انجمن روشنگران فردای کودک اقدام به انجام تست سریع اچ آی وی در کودکان کار و بازمانده از تحصیل در محله شوش تهران نمود. در واقع در راستای رسالت بنیاد دنیای آینده در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی این آزمایش در سه حیطه: مشاوره، انجام تست و آموزش انجام شد.

آزمایش اچ آی وی برای کوودکان کار

آزمایش سریع HIV:

فرد مبتلا به آچ آی وی ممکن است در ظاهر سالم به نظر بیاید و برای مدت طولانی هیچ علامتی از بیماری یا عفونت نداشته باشد. به همین دلیل می توان گفت تنها راه تشخیص عفونت اچ آی وی، انجام آزمایش خون است. از زمانی که ویروس وارد بدن فرد می شود تا هنگامی که پاسخی قابل تشخیص با آزمایش خون ایجاد شود، دوره ی نهفتگی یا دوره پنجره نامیده می شود. از آنجا که به طور معمول تشخیص این بیماری، با شناسایی آنتی بادی بر علیه ویروس صورت می گیرد، در طول این دوره نتایج آزمایش فرد آلوده به اچ آی وی، می تواند منفی گردد. اما علیرغم منفی بودن آزمایش، امکان انتقال ویروس وجود دارد. در واقع آزمایش HIV آن هم به صورت استفاده از کیت تشخیص HIV اگر در دوره پنجره باشد، منفی خواهد بود و این بدان معناست که فرد آزمایش دهنده تا 3 ماه قبل به این ویروس آلوده نشده است.

کیت تست تشخیص سریع HIV نوعی ابزار تشخیصی اچ آی وی می باشد که عموما می تواند در عرض کمتر 30 دقیقه جواب آزمایش را نشان دهد. از روش های تشخیصی آزمایشگاهی اچ آی وی بسیار راحت تر بوده و در نتیجه می تواند در مراکز ارائه دهنده ی خدمات پیش گیری، مراقبت و درمان نظام سلامت در بخش های دولتی و غیر دولتی انجام شود.

از مهم‌ترین مزایای این آزمایش می‌توانند موارد زیر را نام برد:

  • افزایش دسترسی افراد دارای رفتارهای پر خطر و یا در معرض خطر اچ آی وی به آزمایشHIV  

  • افزایش دسترسی مراکز ارائه دهنده ی خدمات سلامت به آزمایش اچ آی وی

  • امکان انجام آزمایش، مشاوره و ارجاع در یک روز

  • عدم نیاز به امکانات پیشرفته آزمایشگاهی و آموزش های پیچیده تخصصی

  • عدم نیاز به دریافت نمونه ی خون کامل (وریدی)

  • افزایش آگاهی در میان گروه هدف

  • آشنایی با راه‌های مقابله و پیشگیری از انتقال ویروس

  • پیشگیری از انتشار ویروس

با توجه به مطالب عنوان شده جهت انجام تست سریع، در ابتدا کودکان به صورت فردی با مراجعه به کارشناسان بنیاد پیشگیری دنیای آینده (سلمان جلالی و مرجان شکری)، تست سریع اچ آی وی دادند و پس از انجام تست به مشاور مربوطه ارجاع داده شدند تا در مورد رفتارهای آسیب‌زا و نحوه انتقال و پیشگیری این ویروس به آنها مشاوره فردی داده شود.  به طور کلی می‌توان گفت که 40 کودک با محدوده سنی 7 تا 14 سال مورد آزمایش قرار گرفتند که نتایج همه آن‌ها منفی بود و در میان آن‌ها تنها نتیجه تست یک کودک نامعلوم بود و پس از انجام تست دوباره منفی شد.

مشاوره:

خدمات مشاوره ای با هدف افزایش آگاهی به بیماری ایدز و راه های پیشگیری توسط آموزشگر ایدز خانم شریفه اوانی به گروه های هدف ارائه گردید. آشنایی با ویروس و بیماری ایدز، روش های ابتلا، راه های اصلی پیشگیری از موارد مهمی بود که دانش آموزان با آن آشنا شدند. همچنین به سوالاتی که در ادامه آشنایی با بیماری برایشان پیش می آمد پاسخ داده شد.

مشاوره ایدز

آموزش:

با توجه به امکان ایجاد موقعیت‌های خطرناکی نظیر سواستفاده‌های جنسی و نقش آن در انتقال ویروس اچ آی وی، پس از انجام تست و مشاوره، کودکان در اتاق آموزش انجمن روشنگران فردای کودک دور هم جمع شدند و با استفاده از پخش انیمیشن، نحوه محافظت از نقاط خصوصی بدن و کمک گرفتن در صورت بروز خطر به کودکان آموزش داده شد.

آموزش ایدز

تجربه شخصی سلمان جلالی:

تمدن کودکان آسیب‌دیده‌اش را زیر پر می‌گیرد؟ یا پرهای نو رسته‌ی آنان را قیچی می‌کند؟ و اگر این کودکان مهاجر باشند چه؟ و اگر امکان آموزش و تحصیل هم نداشته باشند؟ تجربه شخصی ارتباط با این کودکان که ما عناوینی نظیر کودک خیابانی، کودک کار، کودک آسیب‌دیده و هر چیز دیگری که به آن‌ها نسبت می‌دهیم چه می‌تواند باشد جز احساس دردی عمیق؟ در تجربه این درد که همزمان شد با انجام دادن آزمایش HIV برای اولین بار، می‌توانم از مشاهدات زیر بنویسم:

ترس کودکان از سوزن آمپول (آمپول به روان کودکان چقدر آسیب می‌زند؟)

با یک دستکش لاتکس و نشستن در اتاق بهداشت می‌توان نقش پزشک را در ذهن افراد ایفا کرد!

قشر پزشک حواسش جمع باشد، آدم‌ها خیلی زیاد به آن‌ها و هرکس که این نقش را بازی می‌کند اعتماد دارند.

اینکه ده پانزده نفر جوان داوطلب با عشق به معنای واقعی کلمه سرپرستان انجمن روشنگران فردای کودک هستند و هر کدام قسمتی از کارها را انجام می‌دهند تامل برانگیز بود.

سلمان جلالی

تجربه شخصی شریفه اوانی:

کار با کودکانی که همواره پراز حس شوق و کنجکاوی هستند همیشه برایم شیرین و دلنشین بوده و خواهد بود. بسی سعادت و خوشوقتیست که آنها را در خصوص ویروسHIV  و بیماری ایدز آشنا کردم و  گامی در مسیر رسالت نهایی بنیاد "پیشگیری انتخابی الزامی" برداشتم.

شریفه اوانی

تجربه شخصی مرجان شکری:

ما پس از ورود به انجمن، با کادر آموزشی بسیار گرم و صمیمی برخورد نمودیم، بعداز معرفی و آشنایی با یکدیگر براساس تکلیفی که از طرف بنیاد دنیای آینده بر ما نهاده شده بود ما اقدام به فعالیت نمودیم.

مرجان شکری

در ابتدا سعی کردم تا در حضور بین کودکان و نوجوانان حالت استرسی را که بابت آزمایش حاکم بود از بین برد. به حیات رفته و با آنها در مورد وضعیتشان در محیط خانه و انجمن و کارهایی که در آن انجمن برای آنها صورت می گیرد صحبت نموده و خود را به آنها معرفی و اهدافمان از حضور در آنجا توضیح داده و به علت اینکه احساس ترس در بین آنها از بین برود شکل سوزن را به پفک تشبیه نمودم که روی انگشت قرار می گیرد و یک قطره خون می آید که بعد آزمایشتان انجام می شود. و وقتی که برای آزمایش از آنها رفتم می گفتن آمپول پفکی می خواهیم بزنیم که با این توصیف احساس کردم ترس کودکان کمتر گردید.

در اتاقی که بودم ابتدا برای پیشروی بیشتر کار وسایل را برای آقای جلالی آماده می نمودم و از چند نفری هم آزمایش گرفتم و به علت شلوغ شدن قسمت مشاوره تعدادی از کودکان را در فضای حیات به صورت انفردای اطلاعاتی  در زمینه بیماری ایدز و اندام خصوصی به آنها ارائه کردم. بعد از اتمام کار، انجمن از گروه بنیادپذیرایی ناهار نموده و با گرفتن یک عکس دسته جمعی آنجا  را ترک نمودم. از اینکه به دست کودکان سوزنی را وارد می کردم و احتمال اینکه جواب آزمایش مثبت باشد قلبم را به درد می آورد ولی وقتی جواب منفی بود و یکسری مشاوره ها بابت آگاهی به کودکان داده می شود مرا آرام می نمود. در آنجا افرادی که فعالیت می‎کردند آنقدر با لذت کار خود را بدون دریافت کوچکترین مادیاتی انجام می دادند که برایمان لذت بخش بود.