موضوع: اخبار

برگزاری کارگاه کشوری آموزش پیشگیری از ایدز در شهرکرد

برگزاری کارگاه کشوری آموزش پیشگیری از ایدز در شهرکرد

کارگاه آموزشی پیشگیری از ایدز ویژه کارکنان مراکز کاهش آسیب 15 استان کشور روز دوشنبه در شهرکرد آغاز شد. این کارگاه از روز گذشته دوشنبه ۳۰ مرداد ۹۶ با شرکت ۳۰ نفر از کارکنان مراکز گذری کاهش آسیب ناشی از این بیماری از ۱۵ استان کشور آغاز شد و به مدت سه روز ادامه دارد.

این کارگاه به مدت سه‌روز از تاریخ 30 مردادماه تا یکم شهریورماه ادامه دارد.

دبیر اجرایی این کارگاه آموزشی افزود: ارائه آموزش های لازم در خصوص آموزش و شناسایی مبتلایان به ویروس ایدز از مهمترین اهدف این برنامه است. شهناز شیبانی ادامه داد: این کارگاه آموزشی در قالب شیوه های چکاپ و نمونه گیری از مبتلایان، آموزش همتا، مراقبت و درمان، هپاتیت، غربالگری، بیماری های مقاربتی، تزریق ایمن، رفتار جنسی ایمن تر و تبیین دستورالعمل های جهانی درمان و پیشگیری از ایدز برگزار می شود.

وی تصریح کرد: این افراد پس از فراگیری آموزش های لازم می توانند در ارتقای خدمات به جامعه هدف نقش مهمی ایفا کنند. مدیر پروژه پیشگیری از ایدز صندوق جهانی در سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: این کارگاه با حمایت مالی صندوق جهانی مبارزه با ایدزو همکاری این سازمان برگزار می شود.

شیبانی افزود: صندوق جهانی برای مبارزه با سه بیماری سل، مالاریا و ایدز بودجه ای به کشورها اختصاص داده که در ایران مبارزه باایدز را به سازمان بهزیستی محول کرده است. به گزارش ایرنا، براساس آمارها تاکنون 34 هزار نفر مبتلا به ویروس ایدز در کشور شناسایی شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد نیز در این کارگاه با بیان اینکه راه های انتقال به ایدز در سالهای اخیر از اعتیاد تزریقی به جنسی تغییر پیدا کرده است، گفت: آموزش های صحیح و آگاهی رسانی به افراد جامعه می تواند جلوی این روند را بگیرد. عبدالمجید فدایی با اشاره به اجرای برنامه استراتژیک ایدز در استانهای کشور تصریح کرد: افزایش سواد سلامت و خودمراقبتی پیشگیرانه محور این برنامه است. 

وی از ایجاد زیرساخت های لازم برای شناسایی مبتلایان به ایدز خبر داد و گفت: در سالهای گذشته در حوزه شناسایی مبتلایان موفق نبوده ایم، اما با ایجاد زیرساخت ها و آموزش های متعدد در این حوزه می توان امیدوار بود که در مهار این بیماری گام های بهتری برداشت.

شناسایی 34 هزار بیمار مبتلا به ایدز/افزایش سهم زنان در ابتلای به ایدز

مشاور کمیته پیگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه 34 هزار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی و ثبت شده‌اند، گفت: تخمین زده می‌شود به همین تعداد نیز افراد مبتلا به ایدز وجود دارد که از بیماری خویش آگاهی ندارند و برای تشخیص اقدام نکردند.

مشاور کمیته پیگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه 34 هزار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی و ثبت شده‌اند، گفت: تخمین زده می‌شود به همین تعداد نیز افراد مبتلا به ایدز وجود دارد که از بیماری خویش آگاهی ندارند و برای تشخیص اقدام نکردند.

به گزارش ایسنا، کامبیز محضری در کارگاه آموزشی پیشگیری از ایدز ویژه کارکنان مراکز کاهش آسیب بهزیستی‌ کشور، در جمع خبرنگاران استان با اشاره به اینکه در سال‌های 94 و 95 سهم زنان در ابتلای به ایدز رو به افزایش بوده است و اکنون به 33 درصد رسیده است، ادامه داد: اکنون راه انتقال این بیماری بیشتر از طریق اعتیاد تزریقی است ولی به سمت انتقال از طریق روابط جنسی در حرکت است.

مشاور کمیته پیگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: کودکان مبتلا به این بیماری در کشور زیر 10 درصد هستند که علاوه بر شناسایی، آموزش‌های پیشگیری متناسب با سن آن‌ها در هشت استان کشور در حال انجام است.

وی ادامه داد: کودکان یتیم مبتلا به ایدز به بهزیستی معرفی و تحت حمایت و سرپرستی قرار می‌گیرند. محضری با اشاره به اینکه تعداد افراد مبتلا به ایدز در ایران از میانگین جهانی کمتر است، اظهار کرد: در برنامه چهارم استراتژیک، برنامه‌ریزی به گونه‌ای صورت گرفته است که در حدود سه سال آینده بتوان به مهار و کنترل این بیماری به شکلی که رشد فزاینده ابتلا به این بیماری نباشد، رسید.

وی تصریح کرد: علاوه بر سازمان بهزیستی، سایر دستگاه‌ها همچون آموزش و پرورش در ارائه آموزش برای پیشگیری از این بیماری سهیم هستند. محضری اضافه کرد: آموزش‌ها باید به نحوی باشد که این بیماری به عنوان یک بیماری عفونی همانند سایر بیماری‌های عفونی شناخته شود و ترس از عدم پذیرش در افراد از بین رود. محضری در خصوص طول عمر افراد مبتلا به ایدز خاطرنشان کرد: اگر تشخیص به موقع انجام شود و بلافاصله فرد تحت درمان قرار گیرد، فرد زندگی و طول عمر طبیعی خواهند داشت که قرار است درمان پس از تشخیص به موقع از مردادماه جاری در کشور اجرا شود.

کامبیز محضری در کارگاه آموزشی پیشگیری از ایدز ویژه کارکنان مراکز کاهش آسیب بهزیستی‌ کشور، در جمع خبرنگاران استان با اشاره به اینکه در سال‌های 94 و 95 سهم زنان در ابتلای به ایدز رو به افزایش بوده است و اکنون به 33 درصد رسیده است، ادامه داد: اکنون راه انتقال این بیماری بیشتر از طریق اعتیاد تزریقی است ولی به سمت انتقال از طریق روابط جنسی در حرکت است.

مشاور کمیته پیگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: کودکان مبتلا به این بیماری در کشور زیر 10 درصد هستند که علاوه بر شناسایی، آموزش‌های پیشگیری متناسب با سن آن‌ها در هشت استان کشور در حال انجام است.

وی ادامه داد: کودکان یتیم مبتلا به ایدز به بهزیستی معرفی و تحت حمایت و سرپرستی قرار می‌گیرند. محضری با اشاره به اینکه تعداد افراد مبتلا به ایدز در ایران از میانگین جهانی کمتر است، اظهار کرد: در برنامه چهارم استراتژیک، برنامه‌ریزی به گونه‌ای صورت گرفته است که در حدود سه سال آینده بتوان به مهار و کنترل این بیماری به شکلی که رشد فزاینده ابتلا به این بیماری نباشد، رسید. وی تصریح کرد: علاوه بر سازمان بهزیستی، سایر دستگاه‌ها همچون آموزش و پرورش در ارائه آموزش برای پیشگیری از این بیماری سهیم هستند.

محضری اضافه کرد: آموزش‌ها باید به نحوی باشد که این بیماری به عنوان یک بیماری عفونی همانند سایر بیماری‌های عفونی شناخته شود و ترس از عدم پذیرش در افراد از بین رود. محضری در خصوص طول عمر افراد مبتلا به ایدز خاطرنشان کرد: اگر تشخیص به موقع انجام شود و بلافاصله فرد تحت درمان قرار گیرد، فرد زندگی و طول عمر طبیعی خواهند داشت که قرار است درمان پس از تشخیص به موقع از مردادماه جاری در کشور اجرا شود.

گزارش تصویری