برپایی نمایشگاه «روی دیگر پنجره» به یاد زنده یاد عباس کیارستمی

برپایی نمایشگاه «روی دیگر پنجره» به یاد زنده یاد عباس کیارستمی

نمایشگاه نقاشی «روی دیگر پنجره» در گالری دارگون برپا می شود. آرش رئیسیان موسس و مدیر گالری «دارگون» از برپایی نمایشگاهی با نام «روی دیگر پنجره» به یاد عباس کیارستمی خبر داد. نام نمایشگاه را از یکی از هایکوهای عباس کیارستمی برداشت کرده ایم. اصل هایکو این است: یک روی پنجره به سمت من است، یک روی دیگر به سمت عابری که می گذرد.

وی ادامه داد: این نمایشگاه شامل آثار ۴۳ هنرمند است که با الهام از فیلم «ABC  آفریقا» ساخته عباس کیارستمی دست به خلق اثر زده اند. این آثار روی بوم های ۵۰*۵۰ سانتی متری با تکنیک آزاد کشیده شده اند.

این مدیر گالری در پاسخ به نوع انتخاب این سایز از قاب ها اظهار کرد: این اندازه از بوم ها را به این دلیل انتخاب کردیم که این آثار با الهام از یک فیلم تهیه می شوند، در نتیجه برای این که ترکیب بندی های آن فیلم در ناخودآگاه هنرمندان ما تداعی نشود، کمپوزیسیون مستطیل را شکستیم و از قاب مربع استفاده کردیم.

رئیسیان زمان برگزاری نمایشگاه را  به مناسبت هفته بین تولد عباس کیارستمی در یکم تیر ماه و مرگ وی در ۱۴ تیرماه اعلام کرد و گفت: افتتاحیه را به دلیل تداخل پیدا نکردن با دیگر برنامه های بزرگداشت کیارستمی در ۲ تیرماه برگزار خواهیم کرد. قصدمان این است که این آثار به فروش برسند و بخشی از فروش را به انجمن خیریه «احیاء» اهداء کنیم. این انجمن به کودکان آسیب دیده از بیماری ایدز خدمات می دهد، کودکانی که ناخواسته به واسطه والدین خود گرفتار بیماری شده اند.

این مستندساز همچنین بیان کرد: کودکان آسیب دیده از بیماری ایدز در کنار دیگر کودکان در برنامه های جنبی این رویداد که شامل قصه خوانی با حضور مهتاب شهیدی، شعر خوانی با حضور مصطفی رحماندوست، اجرای تئاتر خلاق توسط جمال الدین اکرمی و برنامه نقاشی و بازی با مدیریت سمیرا دریا حضور خواهند داشت.

مدیر گالری «دارگون» بیان کرد: آثار بسیار متنوع و در سطوح مختلفی از اعتبار هنری در این نمایشگاه به وجود آمده است. نگاه و سبک های هر یک از هنرمندان متفاوت از دیگری است و نظر مشاورین هنرمندی که با گالری «دارگون» همکاری می کنند، این است که تنوع نگاه ها نمایشگاه را پربار می کند. پرداختن به آقای کیارستمی برای من یک دغدغه است و اصرار دارم که هر ساله به بهانه یادبود ایشان در این دو هفته رویدادهایی را رقم بزنیم.