موضوع: اخبار

«پریا» میزان مراجعه برای تشخیص ایدز را ۸ برابر کرد

«پریا» میزان مراجعه برای تشخیص ایدز را ۸ برابر کرد

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت توجه به موج سوم ایدز از راه جنسی بر ضرورت عملیاتی شدن برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر تأکید کرد و گفت: پخش سریال پریا میزان مراجعه در کشور برای تشخیص را ۸ برابر و تست‌ها را ۴ برابر کرد. علی اکبر سیاری با بیان اینکه بیماری‌های غیرواگیر معضل امروز ماست که موجب مرگ زودرس می‌شود، اظهار داشت: در این خصوص سازمان بهداشت جهانی 14 شاخص را تعریف کرده و ایران در دنیا با برنامه‌هایی که در این زمینه انجام داده، هم اکنون در رتبه دوم است.

وی با بیان اینکه برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در 4 شهرستان پایلوت شده است، عنوان کرد: آموزش نیروها انجام و بسته خدمت لازم تعریف شده است بنابراین این برنامه به عنوان یکی از مهم ترین اولویت‌های بهداشت باید عملیاتی شود. سیاری بیان داشت: ارتقای کیفیت برنامه‌ها و کسب رضایتمندی بیشتر مردم نیز از اولویت‌های دیگر است.

معاون بهداشت تشکیل پرونده الکترونیک سلامت را یکی دیگر از اولویت‌های این معاونت دانست و گفت: در این زمینه از نظر پوشش جمعیتی، شیراز، گناباد، قم، خراسان جنوبی و اردبیل، از نظر تعداد واحدهای تحت پوشش تهران، اردبیل، گناباد، البرز و زنجان و از نظر تعداد کاربران، تهران، زنجان، شیراز، شهید بهشتی و یزد رتبه های اول تا پنجم را کسب کردند. وی با بیان اینکه ادغام برنامه کنترل و پیشگیری از ایدز یکی دیگر از اولویت‌هاست، عنوان کرد: 50 کشور دنیا توانستند 50 درصد میزان ابتلا به ایدز را کاهش دهند.

سیاری با اشاره به اهمیت توجه به موج سوم ایدز از راه جنسی، افزود: پخش سریال پریا میزان مراجعه در کشور جهت تشخیص را 8 برابر و تست‌ها را 4 برابر کرد. معاون بهداشت در ادامه افزود: فصل عفونت های حاد تنفسی است و باید مراقبت بیشتری کنیم و مردم نیز توصیه های بهداشتی را رعایت کنند. به گزارش وزارت بهداشت - وی بر اجرای نظارت سطح به سطح تاکید کرد و بیان داشت: اولویت های سال 95 قبلا اعلام شده و در این نشست همین اولویت ها را دنبال می کنیم. سیاری خطاب به معاونین بهداشتی عنوان کرد: سیستم شبکه بهداشت شهری تقریبا کامل شده و از بخش خصوصی نیرو گرفتیم باید توجه کنید که این نیروها آموزش دیده و مانند بهورزان دلسوزانه کار کنند.

معاون بهداشت در نشست معاونان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران بر ضرورت عملیاتی شدن برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر تاکید کرد.