موضوع: اخبار

برگزاری همایش چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز ایران

برگزاری همایش چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز ایران

همایش چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز در ایران با حضور مسئولان و کارشناسان دستگاه های مرتبط شرق کشور روز دوشنبه در مشهد برگزار شد. دبیر کمیته کشوری نظارت بر اجرای چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز (sip) در این همایش گفت: تاکنون سه برنامه کنترل ایدز در کشور به اجرا در آمده است. هنگامه نامداری تبار با بیان اهداف و معرفی برنامه چهارم استراتژیک کنترل ایدز در کشور افزود: یکی از ویژگی های مهم این برنامه نظارت بر اجرای آن از سوی دستگاه های مرتبط است.

وی اظهار کرد: در طول سه روز برگزاری همایش مزبور ضمن بیان اهداف و محورهای برنامه چهارم استراتژیک کنترل ایدز، چالش ها و نواقص آن مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. وی از برگزاری هفت کارگاه آموزشی نظارت بر برنامه استراتژیک کنترل ایدز در استان های مختلف کشور خبر داد و گفت: این کارگاه در شهرهای شیراز، کرمانشاه و تبریز برگزار شده و امروز شاهد برگزاری آن در شهر مشهد هستیم. نامداری تبار افزود: کارگاه های آموزشی بعدی در شهرهای ساری، کرمان و اهوار برگزار خواهد شد و در این کارگاه دست اندرکاران پیشگیری و کنترل ایدز از دستگاه های مربوطه حضور دارند.

رئیس گروه کنترل بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: 150 نفر از کارشناسان و نمایندگان برنامه کنترل ویروس اچ آی وی از شمال شرق کشور شامل 11 دانشگاه علوم پزشکی مستقر در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی در این همایش حضور دارند. زهرا نهبندانی افزود: در گذشته هر یک از دستگاه های مرتبط با پیشگیری و کنترل ایدز برنامه جداگانه اجرا می کردند، اما در برنامه چهارم این امر مدت پنج سال و با همکاری دستگاه های مربوطه انجام می شود. وی اظهار کرد: دستگاههای مرتبط در امر پیشگیری و کنترل ویروس اچ.آی.وی شامل زندان ها، بهزیستی، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، استانداری، آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی هستند.

17 درصد از مبتلایان به ویروس اچ آی وی زن هستند

دبیر کمیته کشوری نظارت بر اجرای برنامه راهبردی کنترل ایدز گفت: هم اینک 17 درصد از مبتلایان به ویروس اچ آی وی را در سطح کشور زنان تشکیل می دهند. دکتر هنگامه نامداری تبار روز دوشنبه در حاشیه همایش چهارمین برنامه راهبردی کنترل ایدز در مشهد طی گفت و گو با خبرنگاران افزود: ابتلا به ویروس اچ ای وی در بین زنان طی سالهای گذشته در سطح کشور افزایش یافته است. وی همچنین به روند رو به رشد انتقال این ویروس از طریق جنسی اشاره و بیان کرد: هم اکنون راه جنسی 18 درصد از موارد انتقال اچ.آی.وی را در کشور تشکیل می دهد که در سال های اخیر رشد فزاینده ای داشته است.

کارشناس مسئول پایش و ارزشیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: این در حالی است که موارد جدید انتقال ویروس از طریق جنسی در کشور 40 درصد گزارش شده است. وی گفت: هم اکنون 75 تا 80 هزار نفر مبتلا به ویروس اچ آی وی در سطح کشور پیش بینی می شود که 32 هزار نفر از این تعداد تاکنون شناسایی شده اند. دکتر نامداری تبار کنترل از طریق جنسی و شناسایی تمامی موارد ابتلا به ویروی اچ آی وی را از محورهای اصلی چهارمین برنامه راهبرد کنترل ایدز در کشور عنوان کرد. وی افزود: اکنون اعتیاد تزریقی عامل 78 درصد انتقال ویروس عامل بیماری ایدز در کشور است و پس از آن انتقال از طریق جنسی که روند رو به رشدی دارد بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است. دبیر کمیته کشوری نظارت بر اجرای برنامه راهبردی کنترل ایدز ادامه داد: انتقال ویروس از مادر و به کودک یک درصد و انتقال از طریق فراورده های خونی و موارد ناشناخته نیز درصد اندکی را شامل می شود.

وی گفت: از سال 1385 هیچ موردی از انتقال ویروی اچ آی وی بوسیله فراورده های خونی در ایران شناخته نشده است. دکتر نامداری تبار هزینه درمان هر بیمار مبتلا به ایدز را بین هفت میلیون تا هشت میلیون ریال در سال اعلام و بیان کرد: اگر یک بیمار مبتلا تحت مراقبت و درمان قرار گیرد می تواند عمر و زندگی طبیعی را طی کند و در عین حال بیماری را به دیگران انتقال ندهد. وی افزود: ایدز یک بیماری عفونی قابل کنترل است و در سال های اخیر نگرش نسبت به این بیماری تغییر یافته بطوری که یک فرد مبتلا به ویروس اچ آی وی می تواند همانند افراد دیگر زندگی عادی داشته، ازدواج کند و باردار شود. کارشناس مسئول پایش و ارزشیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: هم اکنون 23 ارگان در برنامه کنترل و پیشگیری از ایدز در ایران فعال هستند. چهارمین برنامه راهبردی کنترل ایدز با مشارکت تمامی این ارگان ها تدوین شده اما هشت سازمان و نهاد بیشترین نقش را در تدوین و نظارت بر آن دارند. 

همایش چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز ایران با حضور نمایندگان و کارشناسان دستگاه های مرتبط شرق کشور تا 24 آذر ماه در مشهد ادامه دارد.