موضوع: اخبار

انگ ایدز، مانعی در راه پیشگیری، درمان و رسیدگی به مبتلایان به ایدز

انگ ایدز، مانعی در راه پیشگیری، درمان و رسیدگی به مبتلایان به ایدز

مدیر عامل جمعیت تولد دوباره در نشست «گفت و گوی میان رشته ای درباره ایدز» با بیان این که مهمترین موضوعات در زمینه اچ آی وی / ایدز، انگی است که علیه افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند در جامعه وجود دارد، تاکید کرد: این مسئله به عنوان مانعی در راه پیشگیری و درمان و رسیدگی به اچ آی وی عمل می کند.

عباس دیلمی زاده در این نشست که به همت گروه علمی- تخصصی جامعه شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه شناسی ایران در محل دفتر این جمعیت برگزار شد با اشاره به تاریخچه واژه انگ، گفت: واژه انگ از فعالیت چینی ها در آمریکا به وجود آمد و در شرایطی بود که چینی ها برای کار طاقت فرسا در راه آهن آمریکا اقدام به استفاده از مواد مخدر می کردند و بعد به سیاه پوستان رسید. وی افزود: واژه اعتیاد و مجرم نیز وقتی مطرح می شود که فرد مصرف کننده مواد مخدر در جامعه توسط مردم شناسایی می شوند و به آنها انگ می زنند و هر چه این انگ زدن به افراد بیشتر باشد ما شاهد آسیب های اجتماعی بیشتری خواهیم بود. 

دیلمی زاده با بیان این که افراد در تصمیم گیری های خود به دنبال منفعت هستند و گفته می شود که فرد عقلانی تصمیم می گیرد، اظهار کرد: وقتی همه تلاش خود را می کنیم تا زیان موضوعی را نشان دهیم اما می بینیم که فرد کاری را انجام می دهد که برای او سود و لذت داشته باشد و دلیل آن نیز این است که افراد مهارت تصمیم گیری و رابطه تصمیم گیری درست را آموزش ندیده اند و آدمها معمولا به سود مقطعی اولیه فکر می کنند و براساس آن تصمیم می گیرند. وی تصریح کرد: افراد در برابر پیام هایی که مخالف ساختار ارزشی او باشد مقاومت می کنند و دادن اطلاعات اضافی و تشریحی باعث افزایش مقاومت در انتخاب و رفتار می شود که این مقاومت ها باید بررسی شود. 

در ادامه این نشست مدیر عامل جمعیت تولد دوباره، گفت: افراد برای فرار از مشکلات و برای مهار استرس به رفتارهای پرخطر رو می آورند و این موضوع آنها را در معرض خطر اعتیاد و ایدز قرار می دهد و انگ و تبعیض نیز موجب سکوت یا انکار به ابتلا به ایدز و اعتیاد می شود. دیلمی زاده افزود: علاوه بر رفتار فردی، عوامل اجتماعی در گسترش ایدز و اعتیاد موثر هستند و باید فراتر از مشکلات فردی به این مساله نگاه کنیم.

بخاطر انگ بیشتر مبتلایان به ایدز شناسایی نمی شوند

محمد صادق شیرازی مدیر باشگاه یاران مهر که در این نشست حضور داشت درباره انگ به افراد مبتلا به ایدز، گفت: تاکنون 32 هزار و 500 فرد مبتلا به ایدز شناسایی شده و برآورد می شود که 70 هزار نفر مبتلا به ایدز در کشور داشته باشیم و این اختلاف تعداد بیماران برآورد شده و شناسایی شده ناشی از انگ بیماری در جامعه است. وی افزود: انگ و تبعیض باعث می شود بسیاری از افراد دارای رفتارهای پرخطر از مراجعه برای انجام آزمایش و تشخیص بیماری امتناع کنند و در نتیجه ما نمی توانیم به موقع این مبتلایان را شناسایی کنیم و این موضوع خود باعث گسترش ایدز در جامعه می شود. 

شیرازی درباره تغییر رویکردها نسبت به ایدز گفت: خیلی وقت ها ما دچار خود انگی هستیم مدیران و سیاستگذاران در کاهش آسیب اجتماعی انگ می زنند برای نمونه در بحث توزیع سرنگ بین معتادین مقاومت می کنند و می گویند این توزیع باعث افزایش اعتیاد در بین افراد می شود که این نیز اشتباه است. وی با اشاره به شیوع ایدز از طریق رابطه جنسی، تصریح کرد: نه تنها در آموزش و پرورش در برابر آموزش مسائل جنسی به دانش آموزان مقاومت می شود بلکه در خانواده نیز شاهد خود انگی هستیم و معمولا والدین در برابر آموزش به فرزندان خود مقاومت می کنند در صورتی که باید متناسب با سن بچه ها آموزش های لازم درباره مسائل جنسی انجام شود و در واقع تربیت جنسی به عنوان یکی از مولفه های مهم تربیتی و آموزشی در خانواده و در نظام آموزش و پرورش مدنظر قرار گیرد. 

شیرازی درباره آگاهی از ابتلا به ایدز گفت: افراد سه ماه بعد از رفتار پرخطر باید آزمایش دهند و رفتار پرخطر شرایطی است که فرد در معرض عواملی چون استفاده از سرنگ مشترک در بین معتادان، رابطه جنسی ناسالم و نامتعارف است. وی توضیح داد: مدت زمانی که طول می کشد تا در فردی که ویروس ایدز وارد بدنش شده است، آنتی بادی تولید و تست اچ آی وی او مثبت شود را دوره پنجره ای می نامند. این مدت معمولاً حدود 4 هفته تا سه ماه طول می کشد اما در مواردی ممکن است تا شش ماه هم به طول انجامد بنابراین توصیه می شود که سه ماه بعد از رفتار پرخطر تست اچ آی وی انجام شود. 

به گفته شیرازی، شیوع و بروز ایدز در بین افرادی که رفتار متعدد جنسی و تنوع طلبی در رابطه جنسی دارند میزان بالایی را به خود اختصاص می دهد. مدیرباشگاه یاران مهر اظهار کرد: آزمایش ابتلا به اچ آی وی باید داوطلبانه باشد زیرا هدف ما درمان مبتلایان به اچ آی وی، بهبود کیفیت زندگی این افراد و جلوگیری از شیوع آن است. وی در پایان گفت: ایدز بیماری کشنده ای نیست و تنها بیماری مزمنی است که بیمار باید تا آخر عمر دارو مصرف کند.

بیماری ایدز یک مساله اجتماعی است

امید زمانی، پزشک و عضو گروه جامعه شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه شناسی ایران گفت: ایدز از همان بدو کشف به یک مساله اجتماعی در جهان تبدیل شد و از چند جنبه می توان آن را مساله اجتماعی دانست. یکی به دلیل رفتارهای پرخطر افراد و هنجارها و فرهنگ پیرامون آن، دیگر از نظر ساختارهای اجتماعی و نقش آنها در گسترش یا مهار ایدز. به گفته وی، انگ و تبعیض پیرامون ایدز و رفتارهای پرخطر، جنبه اجتماعی آن را بارزتر می کند. 

زمانی با بیان این که به کمک پژوهش های اجتماعی چرایی رفتارهای پرخطر افراد در بستر اجتماعی شناسایی می شود، گفت: جنسیت زدگی، نژادپرستی، اختلاف طبقاتی و سایر اشکال طرد در تعامل با هم به شکل یک شبکه در هم تنیده سرکوب، فرد را به سوی رفتار پرخطر سوق می دهد. زمانی افزود: برخی جامعه شناسان مانند سونیا مک کنزی تلاش کرده اند از رویکرد مدیکالیزه و فردی گذر کنند و ابعاد ساختاری ایدزرا موشکافی کنند و به نقش سیاست های عمومی، شبکه های اجتماعی، پویایی محله ها، هنجارهای فرهنگی و وضعیت اقتصادی در ایدزتوجه کنند. به گفته وی، گاهی مفاهیم و واژگانی که برای تصویرسازی این پدیده به کار می رود منجر به تشدید مشکلات می شود.