موضوع: اخبار

شناسایی نشدن حدود 70 درصد مبتلایان به ایدز در کشور

شناسایی نشدن حدود 70 درصد مبتلایان به ایدز در کشور

رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر لزوم شناسایی مبتلایان به ایدز در کشور تاکید کرد و گفت: درحال حاضر نزدیک به 70 درصد مبتلایان به این بیماری شناسایی نشده اند. دکتر پروین افسرکازرونی امروز چهارشنبه در دومین گردهمایی بین المللی و ششمین سمینار سراسری ایدز در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: تخمین زده می شود که بیش از 75 هزار مبتلا به ایدز در کشور وجود داشته باشد که از این تعداد 64.5 درصد مرد و 35.5 درصد زن هستند.

وی اظهار کرد که تا پایان شهریور ماه امسال 33 هزار و 227 نفر از مبتلایان در کشور ثبت و گزارش شده که 84 درصد مرد و 16 درصد زن هستند. وی به راه های انتقال این بیماری در کشور اشاره کرد و گفت: 67.8 درصد از طریق اعتیاد تزریقی، 18.5 درصد از طریق رفتارهای جنسی پرخطر و 2 درصد هم از مادر به کودک است.

در صد ابتلایان زن به ایدز در حال افزایش است

وی با اشاره به اینکه درصد زنان مبتلا به ایدز در کشور درحال افزایش است، اظهار کرد: مطالعات در این زمینه نشان دهنده افزایش راه انتقال جنسی و کاهش راه انتقال اعتیاد تزریقی است. وی به الگوی سنی مبتلایان اشاره کرد و گفت که بیشترین موارد این بیماری در سنین 21 تا 35 سالگی است. کازرونی بیماری یابی، تشخیص و وصل کردن آنها به مراکز مشاوره و درمان را از مهمترین مشکلات این حوزه برشمرد.

برخی کشورها انتقال از اعتیاد تزریقی را به صفر رسانده اند

وی ادامه داد که برخی از کشورها مانند هلند، انگلیس و سوئد راه انتقال بیماری ایدز را به صفر رسانده اند. رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری آمیزشی وزارت بهداشت گفت که برخی از کشورها مانند کوبا، ارمنستان و تایلند راه انتقال این بیماری از کودک به مادر را به صفر رسانده اند. وی اظهار کرد که براساس آخرین آمار تعداد مبتلایان در جهان حدود 78 میلیون نفر است و 35 میلیون نفر هم جان خود را از دست داده اند. وی گفت که از سال 2000 میلادی 35 درصد ابتلا به ایدز در جهان کاهش یافته و همچنین 42 درصد مرگ و میر و 58 درصد عفونت جدید در کودکان کاهش یافته است.

دومین گردهمایی بین المللی و ششمین سمینار سراسری ایدز از امروز (17 آبان) با حضور محققان و پزشکان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز به کار کرد و تا 19 آبان ماه به کار خود ادامه می دهد.