موضوع: اخبار

تشریح عملکرد سازمان بهزیستی کشور در برنامه استراتژیک ایدز در همایش روز جهانی ایدز

تشریح عملکرد سازمان بهزیستی کشور در برنامه استراتژیک ایدز در همایش روز جهانی ایدز

دکتر مجید رضازاده رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد و دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی کشور در همایش روز جهانی ایدز در مورد برنامه استراتژیک پیشگیری و کنترل ایدز گفت: این برنامه راهنمای روشن برا عملکرد منسجم و هماهنگ همه شرکای برنامه می باشد که همدلی و همراهی این شرکا در تهیه آن باعث مباهات است. ایشان در ادامه به نقش موثر سازمان بهزیستی کشور در اجرای برنامه استراتژیک اشاره کرد و سپس از گروه های هدف سازمان از جمله مصرف کنندگان تزریقی و بی خانمان مواد، زنان در معرض آسیب، کودکان کار و خیابان و افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند، برای اجرای آن نام برد.

رضازاده همچنین انگ مضاعف، جمعیت در حاشیه، سختی در دسترس گروه های هدف، محرومیت و عدم دسترسی به نهاد های سلامت و حمایت اجتماعی را از ویژگی های مهم گروه های هدف این برنامه عنوان کرد. دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی کشور، روز جهانی ایدز را فرصتی برای نگاه به دستاوردها و آنچه در آینده برای پیشگیری و درمان این بیماری بدست آورد، دانست.

اقدامات و فعالیت های سازمان بهزیستی کشور در مورد مبتلایان به ایدز:

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در خصوص اقدامات حمایتی بهزیستی از مبتلایان و خانواده آنها افزود: 4170 نفر در باشگاه مثبت ایدز تحت حمایت هستند و در همین راستا در خصوص معیشت، اشتغال، کمک به اسکان و اختصاص یارانه مشاوره به مبتلایان و خانواده های آنها از 4 سال گذشته فعالیت های بسیاری صورت گرفته است. وی در خصوص اقدامات این باشگاه‌ها تصریح کرد: در این مراکز صرفا خدمات حمایتی و آموزشی به افراد ارائه شده و هدف توانمند کردن افراد مبتلا و افزایش توانایی خود مراقبتی آنها و همچنین جلوگیری از عدم انتقال ویروس به دیگری، طرد و تحقیر این افراد در جامعه است. رضازاده گفت: به طور کلی بیش از 4000 نفر تحت پوشش 32 باشگاه مثبت ایدز سازمان بهزیستی کشور هستند و 4 باشگاه جدید در حال راه اندازی می باشد.

ایشان همچنین نگهداری و حمایت از شیرخوارگان، کودکان مبتلا و یتیمان ایدز بدون هیچ گونه تبعیض، تربیت 10 هزار آموزشگر همتا و بحث کودکان کار و خیابانی را از دیگر برنامه های سازمان بهزیستی عنوان کرد. رضازاده از دسترسی و آموزش 4000 کودک در معرض آسیب و غربالگری 1000 کودک نیز خبر داد. رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در حال حاضر حدود 137 مرکز گذری کاهش آسیب، 65 سرپناه شبانه (Shelter) و حدود 255 تیم سیار بهزیستی در کشور حضور دارند که تیم‌های سیار بهزیستی در صورت عدم مراجعه افراد، به پاتوق‌ها مراجعه کرده و به آنها امکانات بهداشتی تحویل داده و به حضور در مراکز دعوتشان می‌کنند. این در حالیست که در سرپناه های شبانه امکانات خوابگاهی وجود داشته و غذا و وسایل بهداشتی نیز به معتادان ارائه می‌شود.

دکتر رضازاده در پایان با معرفی وبسایت مرکز ملی پیشگیری از ایدز ایران (AIDS.ir) افزود: این وبسایت از سال 91 فعالیت خود را در جهت آگاهی بخشی به مردم و تسهیل در دسترسی به اطلاعات در خصوص بیماری ایدز آغاز کرده است. در حال حاضر با بیش از 1000 عنوان مطلب، به عنوان مرجع رسمی و کامل برای معرفی و مشاوره در زمینه ایدز می باشد. همچنین در دو سال اخیر با راه اندازی بخش پرسش و پاسخ، بیش از ۳۰ هزار پرسش در این وبسایت ثبت و توسط کارشناسان سازمان پاسخ داده شده است. نسخه جدید این وبسایت همراه با رابط کاربری و امکانات جدید همزمان با هفته اطلاع رسانی ایدز در دسترس مردم قرار گرفت.