موضوع: اخبار

یونیسف: در هر دو دقیقه یک نوجوان 15 تا 19 سال در جهان به HIV مبتلا می شود

یونیسف: در هر دو دقیقه یک نوجوان 15 تا 19 سال در جهان به HIV مبتلا می شود

صندوق کودکان ملل متحد 'یونیسف' در گزارشی اعلام کرد که هر دو دقیقه یک نوجوان در جهان به بیماری ایدز مبتلا می شود. به گزارش ایرنا به نقل از یونیسف در ایتالیا، تا سال 2030 میلادی موارد جدید ابتلا به ایدز 60 درصد افزایش پیدا می کند و به عبارتی در هر دو دقیقه یک نوجوان، که بیشتر آنها دختر هستند، به این ویروس مبتلا می شوند. 

به عقیده یونیسف اگر تا سال 2030 پیشرفت بیشتری برای رسیدگی به امور نوجوانان نشود، موارد جدید ابتلا به ایدز برای این رده سنی تا 400 هزار نفر در سال افزایش پیدا می کند. این رقم در سال 2015 میلادی به 250 هزار نفر در سال در تمام جهان تخمین زده می شود.  ایدز یکی از دلایلی اصلی مرگ و میر میان نوجوانان جهان است و تنها در سال 2015 میلادی 41 هزار قربانی در رده های سنی از 10 تا 19 سال گرفت. با اینکه پیشرفت های زیادی تاکنون برای پایان دادن به ایدز صورت گرفته اما راه حل قطعی علیه آن به ویژه در رابطه با کودکان و نوجوانان هنوز به دست نیامده است. 

یونیسف در گزارش خود بر پیشرفت های زیادی که تاکنون در پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به نوازد به دست آمده، تاکید کرده است. بر اساس این گزارش، از سال 2000 تا 2015 میلادی، از یک میلیون و 600 هزار مورد ابتلای جدید به این بیماری میان کودکان جلوگیری شد. در سال 2015 میلادی یک میلیون و 100هزار کودک و نوجوان و زن مبتلا به این بیماری شدند. 

بر اساس این گزارش، کودکان تا 4 سال که با ایدز همزیستی می کنند، در خطر بیشتر مرگ و میر نسبت به سایر سنین هستند و بیماری در این موارد اغلب خیلی دیر شناسایی و تشخیص داده می شود. این گزارش همچنین تاکید می کند که فقط از 50 درصد کودکانی که از مادران ایدزی متولد می شوند، آزمایش ایدز در دو ماه اول زندگی شان گرفته می شود. در سال 2015 میلادی دو میلیون نوجوان از 10 تا 19 سال با ایدز همزیستی کردند. در صحرای جنوبی آفریقا سه چهارم موارد شناسایی شده میان نوجوانان از 15 تا 19 سال دختر بودند. 

گفتنی است که در ایتالیا کشوری که بیش از 120 هزار نفر دچار این ویروس شده و تاکنون مورد شناسایی قرار گرفته اند، در هر دو ساعت یک نفر مبتلا به ویروس ایدز می شود. همچنین در این کشور سالانه چهار هزار مورد جدید ابتلا به ویروس ایدز به ثبت می رسد که از این تعداد 60 درصد دیرهنگام مورد شناسایی قرار گرفته اند. بیشترین موارد ابتلا به این ویروس در ایتالیا در استان شمالی لومباردیا به ثبت رسیده است. در این استان تاکنون 20 هزار نفر دچار ویروس HIV شده اند. 

موارد جدید ابتلا به این ویروس در ایتالیا نیز اغلب میان جوانان از 25 تا 29 سال به وقوع می پیوندند. مرکز عملیاتی موسسه عالی بهداشت ایتالیا عقیده دارد که بیش از 84 درصد از موارد ابتلا به ویروس ایدز بر اثر روابط نامشروع و مابقی از طُرق دیگر از جمله اعتیاد و جنین صورت می گیرد.