موضوع: اخبار

پیام بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی ایدز 2016

پیام بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی ایدز 2016

دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز، 1 دسامبر 2016 برابر با 11 آذر ماه جاری اعلام نمود دسترسی شمار افراد اچ آی وی مثبت به داروهای نجات‌ بخش در خلال پنج سال گذشته دو برابر شده و به بیش از 18 میلیون رسیده است.

متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است: با گذشت 35 سال از پیدایش ایدز، جامعه بین‌الملل می­تواند با افتخار به گذشته بنگرد اما همچنین باید با اراده و تعهد به منظور دستیابی به هدف پایان بخشیدن به همه گیری ایدز تا 2030 نگاهی رو به جلو داشته باشیم.

پیشرفت قابل توجهی در مقابله با این بیماری وجود داشته است. مردم، بیش از هر زمان دیگر تحت درمان قرار دارند. شمار کودکانی که از راه انتقال مادر به کودک مبتلا شده‌اند از 2010 به نصف کاهش یافته است. هر ساله مردم کمتری به دلایل مرتبط با ایدز جان خود را از دست می‌دهند و افرادی که با اچ آی وی زندگی می‌کنند، طول عمر بیشتری دارند.

شمار افرادی که به داروهای نجات‌ بخش دسترسی دارند در خلال پنج سال گذشته دو برابر شده و به بیش از 18 میلیون رسیده است. با سرمایه‌گذاری‌های درست، جهان می‌تواند با سرعت بیشتری به سوی دستیابی به هدف درمان 30 میلیون نفر تا 2030 حرکت کند. دسترسی به داروهای اچ آی وی برای پیشگیری از انتقال آن از مادر به کودک هم اکنون در اختیار بیش از 75 درصد افراد نیازمند است. در حالیکه پیشرفت به روشنی حاصل شده، دستاوردها همچنان متزلزل هستند. زنان جوان به ویژه در کشورهایی با شیوع بالای اچ آی وی، به ویژه در جنوب صحرای افریقا، بسیار آسیب‌پذیر هستند.

 جمعیت‌های کلیدی همچنان به گونه‌ای نامتناسب تحت تأثیر اچ آی وی قرار دارند. موارد جدید ابتلا بین افرادی که مواد مخدر تزریق می‌نمایند، همچنین مردان همجنسگرا و مردانی رو به افزایش است که با مردان دیگر رابطه جنسی دارند. همه‌گیری ایدز در اروپای شرقی و آسیای مرکزی با دامن زدن به انگ، تبعیض، و قوانین تنبیهی افزون‌تر می‌شود. افرادی که در سطح جهان از لحاظ اقتصادی محروم‌اند دسترسی به خدمات و مراقبت‌ ندارند. جرم‌انگاری و تبعیض هر روز ابتلای موارد بیشتری را موجب می‌شود. زنان و دختران به ویژه همچنان آسیب بیشتری می‌بینند.

دستورکار 2030 برای توسعه پایدار با عهد با نادیده انگاشته نشدن هیچ‌کس تصویب شد. این دستور کار در هیچ زمینه‌ای به اهمیت مقابله با ایدز نیست. حمایت از جوانان، افراد آسیب‌پذیر و به حاشیه رانده شده، مسیر همه‌گیری را تغییر خواهد داد. چارچوب راهبردی برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در راستای آرمان‌های توسعه پایدار بر چگونگی پیوند میان تلاش علیه اچ آی وی با پیشرفت در زمینه آموزش، صلح، برابری جنسیتی، و حقوق بشر تأکید می‌کند. مفتخرم که می­بینم چگونه سازمان ملل متحد و برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز به رهبری میشل سیدیبه به یافتن رویکردهای جدید و بهتر برای پایان بخشیدن به این همه‌گیری متعهد شده‌اند.

طی نخستین دهه این همه‌گیری،­ گروه­ های متأثر عدم اقدام، بی‌تفاوتی و ضعف در پاسخ به ایدز را نمی‌پذیرفتند. شجاعت آنان موجب پیشرفت در تضمین سلامت زنان و کودکان، کاهش هزینه‌های داروهای نجات‌بخش و بها دادن به آنانی شد که صدایشان به گوش نمی‌رسید. همگی باید به همان روحیه تسلیم‌ناپذیری بپیوندیم. در روز جهانی ایدز، به خاطر تلاش‌های خستگی‌ناپذیر رهبران، جامعه مدنی، همکاران سازمان ملل متحد و بخش خصوصی برای پیشبرد این دستاورد درود می­فرستم.

در حالیکه برای پایان دوره دبیرکلی خود آماده می‌شوم، همه را به این امر فرا می‌خوانم: اجازه دهید دوباره با هم برای تحقق چشم انداز جهانی بدون ایدز متعهد شویم.