موضوع: اخبار

واقعیت هایی در مورد ایدز از سازمان جهانی بهداشت

 واقعیت هایی در مورد ایدز از سازمان جهانی بهداشت

روز جهانی ایدز؛ اتحاد برای ریشه کنی

از زمان تشخیص اولین مورد ابتلا به ایدز، تاکنون حدود 78 میلیون نفر به این عارضه مبتلا شده اند و 35 میلیون نفر بر اثر ایدز و بیماری های مرتبط با آن جان خود را از دست داده اند. روز جهانی ایدز فرصتی برای اتحاد همه ساکنین زمین در جهت ریشه کنی این بیماری است.

واقعیت هایی در مورد ایدز از سازمان جهانی بهداشت

- اچ آی وی و ایدز یکی از بزرگترین معضلات حوزه سلامت عمومی؛ به ویژه در کشورهای کم درآمد است.

- در سال 2015 میلادی، حدود 1.1 میلیون (بین 940 هزار تا 1.3 میلیون) نفر بر اثر یکی از دلایل مرتبط با ایدز جان خود را از دست دادند.

- بر اساس آمار، تا پایان سال 2015 میلادی حدود 36.7 میلیون (بین 38 تا 39.8) نفر به ایدز مبتلا بودند که حدود 2.1 میلیون (بین 1.8 تا 2.4) در سال 2015 به ایدز مبتلا شدند. 

- کشورهای جنوب آفریقا، با بیش از 25.6 میلیون (بین 23.1 تا 28.5) بیمار مبتلا به HIV، آلوده ترین منطقه جهان به شمار می آیند. همچنین این مناطق دو سوم مبتلایان جدید را در خود جای داده اند. 

- ویروس HIV با یک تست تشخیص سریع (RDTs)، با شناسایی وجود یا عدم وجود آنتی بادی ویروس در بدن تشخیص داده می شود.

- بدن آلوده به ویروس HIV ، پذیرای بیش از 20 نوع عفونت کشنده و سرطان است. 

- ویروس HIV یکی از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری سل است.

- به عنوان یکی از مهمترین پیشرفت های صنعت دارویی، بیماران مبتلا به ایدزی که با داروهای ضد ویروسی درمان می شوند، عمر طولانی تری دارند. به علاوه ثابت شده است که این دارو ها از انتقال ویروس HIV جلوگیری می کند که به معنای بهبود کیفیت زندگی این بیماران است.

- بر اساس برآورد سازمان جهانی بهداشت، حدود 60 درصد از مبتلایان به ایدز به شرایط خود واقف هستند و 40 درصد باقیمانده که بیش از 14 میلیون نفر به شمار می آیند، باید به خدمات تشخیص ایدز دسترسی داشته باشند.

- تا اواسط سال 2016 میلادی، 18.2 (بین 16.1 تا 19) میلیون بیمار مبتلا به ایدز در سراسر جهان، درمان های ضد ویروسی دریافت کرده اند. 

- بین سال های 2000 تا 2015 میلادی، آمار ابتلا حدود 35 درصد کاهش یافته و مرگ و میر مرتبط با ایدز حدود 28 درصد کاهش داشته که به معنای نجات هشت میلیون زندگی است.

- گسترش استفاده از داروهای ضد ویروسی مانع از بروز 21 میلیون مرگ ناشی از ایدز و 28 میلیون ابتلای جدید تا سال 2030 میلادی خواهد شد.

- صنعت پزشکی پیشرفت چشمگیری در پیشگیری از انتقال ویروس از مادر به فرزند داشته است. در سال 2014 میلادی، از هر 10 مادر باردار مبتلا به HIV، بیش از هفت مورد تحت درمان داروهای ضد ویروسی قرار گرفته اند. 

- سازمان جهانی بهداشت مجموعه ای از دستورالعمل های هنجاری تدوین و منتشر کرده است که به بهبود روش های پیشگیری، درمان و مراقبت از بیماران می پردازد.

به گزارش سازمان ملل متحد، از زمان اولین تشخیص ایدز، تاکنون حدود 78 میلیون نفر به ایدز مبتلا شده اند و 35 میلیون نفر بر اثر این عارضه و بیماری های مرتبط با ایدز جان خود را از دست داده اند. پایان دادن به ایدز تا سال 2030 میلادی بخش مهمی از اهداف توسعه پایدار است.