1 دسامبر (11 آذرماه)، روز جهانی ایدز گرامی باد

1 دسامبر (11 آذرماه)، روز جهانی ایدز گرامی باد

روز جهانی ایدز

اول دسامبر (11 آذرماه) از سوی سازمان بهداشت جهانی روز جهانی ایدز نامگذاری شده است و این روز در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود. روز جهانی ایدز از سال ۱۹۸۸ به منظور افزایش بودجه‌ها و افزایش آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض‌ها به اول دسامبر هر سال اطلاق می‌گردد و هر ساله برای این روز، شعار خاصی نیز در نظر گرفته می‌شود. «مهار همه گیری ایدز با اطلاع رسانی، پیشگیری، تشخیص زود هنگام، درمان و حمایت از مبتلایان» شعار امسال بیماران ایدز در کشور است.

ایدز چیست؟

بیماری ایدز (AIDS) یک ناخوشی است و به مجموعه‌ای از علایم و بیماری‌ها اشاره دارد که در اثر ویروسی به نام اچ آی وی (ویروس نقص ایمنی انسانی) ایجاد می‌گردد و از این نظر یك بیماری عفونی به حساب می‌آید كه در آن سیستم ایمنی بدن انسان دچار نقص می‌شود.

با توجه به آخرین آمارها از سوی وزارت بهداشت در حال حاضر 36 میلیون و 900 هزار نفر مبتلا به ایدز در جهان و 32 هزار و 670 نفر  مبتلا به ایدز نیز در ایران حضور دارند.

وبسایت مرکز ملی پیشگیری از ایدز ایران به عنوان مرجع رسمی اطلاع رسانی و آموزش بیماری ایدز در کشور که از سال ١٣٩١ زیر نظر دفتر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی کشور شروع به فعالیت نموده است، تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا پل ارتباطی مناسبی برای ارائه آموزش ها و اطلاع رسانی در زمینه بیماری ایدز برای افراد جامعه باشد. در همین راستا و با توجه به ماهیت اینترنتی و عدم نیاز به مراجعه حضوری و افشا هویت کاربران، بخش پاسخگویی به سوالات سایت نیز حدود دو سال است که راه اندازی شده و تاکنون به بیش از 30 هزار سوال کاربران در مورد این بیماری پاسخ داده شده است.

به منظور دسترسی سریع مخاطبین سایت به مطالب و اخبار و همچنین آگاهی عموم مردم در مورد بیماری ایدز و مباحث مرتبط با آن کانال تلگرام نیز راه اندازی شده است. با انتشار این پیام و معرفی سایت مرکز ملی پیشگیری از ایدز ایران شما هم سهمی در آگاهی و اطلاع رسانی به مردم داشته باشید.

پوستر روز جهانی ایدز را می توانید در قسمت دانلود فایل دریافت نمایید.

​​​با آروزی سلامتی برای مردم ایران و جهان - مرکز ملی پیشگیری از ایدز ایران