موضوع: اخبار

افزایش امیدها برای مقابله با ویروس HIV

افزایش امیدها برای مقابله با ویروس HIV

با شروع اولین آزمایش روی واکسن جدید HIV در آفریقای جنوبی، امیدها برای پایان دادن به این بیماری همه‌­گیر افزایش یافته است. به گزارش ایسنا، اگرچه در حال حاضر تعداد افراد کمتری از مبتلایان به بیماری ایدز به دلیل درمان‌­های موجود برای غلبه به ویروس HIV جان خود را از دست می‌دهند، تلاش‌ها برای جلوگیری از آلوده شدن افراد به این ویروس ناموفق بوده‌ است.  میزان آلودگی به ویروس HIV رو به افزایش است و کارشناسان معتقدند این بیماری همه‌­گیر بدون واکسن پایان پیدا نخواهد کرد.

به گفته کارشناسان، این واکسن جدید، نسخه اصلاح شده واکسنی است که تست آن در گذشته تا حدودی موفقیت آمیز بوده‌ است. هفت سال پیش واکسنی با نام RV۱۴۴ در تایلند مورد آزمایش قرار گرفت که با موفقیت نسبی همراه بود. در این آزمایش بیش از ۱۶ هزار و ۴۰۰ زن و مرد تایلندی که به ویروس HIV آلوده نبودند، حضور داشتند. تعدادی از این افراد این واکسن را تزریق کرده و در تعدادی دیگر شبه‌­دارویی مورد آزمایش قرار گرفت. در پایان دوره سه ساله آزمایش، ۱۲۵ نفر به ویروس HIV آلوده شدند که ۵۱ نفر آنان واکسن ایدز را دریافت کرده و به ۷۴ نفر دیگر این واکسن تزریق نشده بود.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، دکتر «گلندا گرای» مدیر اجرایی شورای تحقیقات پزشکی آفریقای جنوبی گفت: ویروس HIV تلفات فاجعه‌باری را در این کشور برجا گذاشته، اما اکنون تحقیقات علمی را شروع کرده­‌ایم که می‌­تواند برای مردم آفریقای جنوبی امیدبخش باشد. همچنین درصورتی که تست این واکسن جدید در آفریقای جنوبی موفقیت آمیز باشد می‌تواند مسیر همه‌گیر شدن بیماری ایدز را تغییر دهد.