موضوع: اخبار

آنتی بادی ها کلید توقف HIV

آنتی بادی ها کلید توقف HIV

آزمایشات جدید نشان می دهد آنتی بادی ها می توانند ویروس HIV را مهار کرده و بالاخره بیمار بعد از مدتی مصرف داروهای ضدویروسی را متوقف سازد. به گزارش خبرنگار مهر، محققان تلاش کردند تا با تزریق یک آنتی بادی موسوم به VRC۰۱، ویروسHIV را در ۲۳ بیمار سرکوب کنند. به گفته محققان، این آنتی بادی ایمن بود و برای مدت کوتاهی قبل از ظهور مجدد ویروس، میزان HIV خون را کاهش داد.

دکتر آنتونی فاسی، سرپرست تیم تحقیق و مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا، در این باره می گوید: «ما انتظار نداشتیم برای مدت زمان طولانی شاهد این سرکوب ویروس باشیم چراکه تنها از یک آنتی بادی استفاده شده بود.» وی توضیح داد مرحله بعد تزریق متناوب دو یا سه آنتی بادی و مشاهده این وضعیت است که آیا داروهای ضدویروسی به طور دائمی عقب نشینی می کنند.

بعد از تزریق منظم درون وریدی VRC۰۱، شرکت کنندگان گروه مطالعه شاهد ظهور مجدد ویروس در خون در میانگین روزهای ۳۹ و ۲۸ بعد از توقف داروی ضدویروس بودند. معمولا HIV در مدت دو هفته بعد از توقف درمان به حالت خود بازمی گردد. این نتایج نشان می دهد که آنتی بادی ممکن است تاثیر کمی بر کنترل موقت HIV داشته باشد. به گفته فاسی، در صورت موفقیت آمیز بودن این شیوه، فایده احتمالی آن برای بیماران این است که می تواند موجب توقف مصرف داروهای ضدویروسی شود. فاسی اعلام کرده است که انجام آزمایشات با دو آنتی بادی از دو ماه آینده آغاز خواهد شد.