موضوع: اخبار

پیام بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی ایدز

پیام بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی ایدز

آقای دکتر هولکی اوز، هماهنگ کننده موقت سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران به قرائت پیام دبیر کل سازمان ملل پرداختند:

اهداف توسعه هزاره در ارتباط با اچ­ آی­ وی/ ایدز واضح و روشن است: متوقف و معکوس کردن روند اپیدمی تا سال 2015

با سپاس از تلاشهای قاطع دولت ها و جامعه مدنی، چشم انداز این موفقیت روشن است.

بان کی مون

گزارش روز جهانی ایدز سال 2012:

برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز بیانگر پیشرفت چشمگیری در زمینه پیشگیری و درمان اچ­ آی وی/ ایدز طی دو سال اخیر می­باشد. تعداد افرادی که به درمان دسترسی دارند تا 60 درصد افزایش داشته است و موارد جدید ابتلا به عفونت در 25 کشور – 13 کشور از ناحیه زیر صحرای آفریقا - کاهش یافته است.

از سال 2005 میزان مرگ های ناشی از ایدز تا یک چهارم کاهش یافته است. نیمی از کاهش جهانی موارد جدید ابتلا به اچ آی وی در دو سال اخیر مربوط به نوزادان بوده است. من مصرانه از کشورهای عضو می خواهم تا با تلاش­های مضاعف خود انتقال ویروس اچ آی وی از مادر به کودک را حذف کرده و تلاش کنند تا اطمینان حاصل شود تمامی مادران مبتلا به اچ­ آی­ وی زنده بمانند. همچنین مصرانه خواهان تلاش بیشتری برای از بین بردن انگ و تبعیض که باعث افزایش خطر برای جمعیت آسیب پذیر است، می باشم.

گزارش کمیسیون جهانی اچ­ آی­ وی و قانون:

"مخاطرات، حقوق و سلامت" تاکید می­کند که چگونه قوانین غیر مرسوم، سیستم قضایی گمراه و رفتارهای قهری به کار گرفته شده – که مبتنی نه بر علم بلکه بر ترس و تبعیض است - این اپیدمی را تشدید می­نماید.ما باید اطلاع رسانی، آزمایش و درمان را در اختیار همگان قرار دهیم، تا هر مرد، زن و کودکی بتواند از حق بنیادی خود که دسترسی به مراقبت های پزشکی و خدمات ضروری است بهره­مند گردند و این اپیدمی ویرانگر را پایان بخشید.

به صفر رساندن بروز عفونت های جدید اچ ­آی­ وی، به صفر رساندن تبعیض و به صفر رساندن مرگ های ناشی از ایدز تا سال 2015 دست یافتنی است. در این روز جهانی ایدز، بیایید متعهد گردیم تا موفقیت های دل گرم کننده سال های اخیر را تقویت کرده تا اچ ­آی­ وی/ ایدز را به تاریخ بسپاریم.