برگزاری همایش پیشگیری از ایدز ویژه کارکنان مراکز کاهش آسیب در شیراز

برگزاری همایش پیشگیری از ایدز ویژه کارکنان مراکز کاهش آسیب در شیراز

نخستین همایش پیشگیری از ایدز ویژه کارکنان مراکز کاهش آسیب اعتیاد سراسر کشور در شیراز برگزار شد. کارشناس دفتر ایدز سازمان بهزیستی استان فارس، دوشنبه در حاشیه این همایش، در گفت و گو با ایرنا افزود: در این همایش سه روزه، کارکنان این مراکز با بیماری ایدز، راه های انتقال و راه های پیشگیری از آن، نحوه انجام تست سریع اچ آی وی و نحوه مشاوره و پذیرش بدون انگ و تبعیض افراد مبتلا به اچ آی وی و همچنین ارجاع بیماران دارای رفتارهای پرخطر به مراکز بیماری های رفتاری (VCT) آشنا می شوند.

مجتبی دشت بشی اظهار کرد: در این همایش علاوه بر سخنرانان اصلی که از دانشگاه شیراز، دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بهزیستی کشور هستند، 2 میهمان نیز از کمیته مبارزه با ایدز سازمان ملل حضور دارند. او ادامه داد: مراکز کاهش آسیب اعتیاد شامل مراکز گذری (DIC)، مراکز سرپناه شبانه و تیم های سیار امداد رسان است که در آن به معتادان دارای رفتارهای پرخطر از جمله تزریق مشترک و رابطه جنسی نا ایمن و خارج از چارچوب خانواده، خدمات کاهش آسیب ارائه می شود.

کارشناس دفتر ایدز سازمان بهزیستی استان فارس بیان کرد: سرنگ یک بار مصرف، پانسمان زخم های باز و ارائه یک وعده غذای گرم از جمله خدمات این مراکز به معتادان پرخطر است. دشت بشی افزود: هم اینک در شهر شیراز یک مرکز سرپناه شبانه موقت ویژه زنان بی خانمان و 2 مرکز ویژه مردان بی خانمان فعال است و تیم های سیار امدادرسان نیز که شامل 2 فرد آموزش دیده هستند، وسایل بهداشتی و پیگشیری همچون سرنگ یک بار مصرف را در اختیار معتادان دارای رفتار پرخطر سطح شهر قرار می دهند و آنها را با راههای پیشگیری از انتقال ایدز آشنا می کنند.

شناسایی بیش از پنج هزار فرد مبتلا به ایدز در فارس

کارشناس دفتر ایدز سازمان بهزیستی فارس، در خصوص آمار مبتلایان به ایدز در این استان هم گفت: تاکنون بیش از پنج هزار نفر فرد مبتلا به ایدز در فارس شناسایی شده اند و تخمین زده می شود که 2 برابر این تعداد یعنی 10 هزار نفر نیز شناسایی نشده اند. وی ادامه داد: امروز شاهد شروع موج سوم شیوع ایدز هستیم که اکثر افراد آلوده به اچ آی وی از طریق تزریق با سرنگ مشترک یا رفتارهای پرخطر جنسی به این ویروس مبتلا شده اند. دشت بشی گفت: در گذشته 13 درصد زنان از طریق رابطه جنسی ناایمن و خارج از چارچوب خانواده به بیماری ایدز مبتلا می شدند که امروز به بیش از 30 درصد رسیده است.

فعالیت سه باشگاه مثبت ایدز در شیراز

کارشناس دفتر ایدز سازمان بهزیستی فارس، با اشاره به فعالیت سه باشگاه مثبت ایدز در شیراز گفت: در این باشگاه ها به بیماران مبتلا به اچ آی وی و خانواده های آنها خدمات آموزشی، فرهنگی و رفاهی ارائه می شود. وی ادامه داد: به افرادی که حتی یک مرتبه رفتار پرخطر از جمله تزریق مشترک یا رابطه جنسی ناایمن داشته اند توصیه می شود که حتما به مراکز مشاوره بیماری های رفتاری مراجعه کنند و اطمینان داشته باشند که خدمات مشاوره ای و آزمایش ها به شکل کاملا محرمانه به آنها ارائه خواهد شد. همایش پیشگیری از ایدز ویژه کارکنان مراکز کاهش آسیب اعتیاد سراسر کشور که از 12 مهرماه جاری در شیراز آغاز شده چهارشنبه 14 همین ماه به کار خود پایان خواهد داد.

فارس جزو پنج استان اول کشور در ابتلا به بیماری ایدز است

مدیرکل بهزیستی استان فارس گفت: متاسفانه در حال حاضر استان فارس جزء ۵ استان اول کشور در موضوع ابتلاء به بیماری ایدز می باشد و نیاز به توجه بیشتری دارد. به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی موسوی پیش از ظهر دوشنبه در نخستین همایش کشوری آموزش پیشگیری از ایدز، گفت: در حال حاضر ما با موج سوم بیماری ایدز روبرو هستیم و رفتار های پر خطر جنسی اصلی ترین راه انتقال بیماری ایدز است و نیاز به برنامه ریزی علمی در این باره احساس می شود. 

وی گفت: سازمان بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی بیشترین نقش را در حوزه درمان بیماری ایدز دارند اما برای کنترل ایدز باید تمامی دستگاه هایی که می توانند نقشی ایفا کنند  حضور داشته باشند و به آگاه سازی جامعه اقدام کنند. مدیرکل بهزیستی استان فارس تاکید کرد: برای تشخیص به موقع و پیگیری و درمان بیماری ایدز نیاز به تشکیل یک بسیج همگانی داریم. وی ادامه داد: با موضوع ایدز باید به شیوه علمی برخورد و از نگاه سیاسی در این باره باید به شدت پرهیز کرد.