كاهش خطر ابتلا به ایدز در معتادین

كاهش خطر ابتلا به ایدز در معتادین

برای كاهش خطر ابتلا به اچ آی وی و دیگر ویروس‌ها و میكروب‌هایی كه از طریق خون منتقل می‌شوند باید استفاده‌ی مشترك از سرنگ و وسایل تزریق پرهیز شود و از وسایل تزریقی شخصی (كه استریل هستند) استفاده گردد. 

اگر دفعات تزریق در روز زیاد است بهتر است كه وسایل تزریق استریل همیشه همراه فرد باشد. برای كاهش تماس مستقیم با خون و خطرات ناشی از آن بهتر است كه روش مصرف مواد از تزریق به روش‌های دیگر مثل كشیدن یا خوردن مواد تغییر یابد.به طور یقین بهترین حالت این است كه به تدریج با تغییر روش تزریق به تدخین از درمان های نگهدارنده و جایگزین مثل درمان نگهدارنده با متادون یا بوپره‌نورفین استفاده گردد و سپس مصرف مواد برای همیشه ترك شود. 

تمام داروهای روان‌گردان، چه تزریقی و چه غیر تزریقی، فرد را مستعد به عفونت با اچ‌ آی‌ وی می‌كنند. هنگامی كه فرد تحت تأثیر مواد مخدر یا محرك باشد، تصمیم‌های متفاوتی نسبت به زمانی كه هوشیار است خواهد گرفت. برای مثال تأكید كمتری در استفاده از كاندوم خواهد داشت. بدیهی است از این نظر می‌توان مصرف الكل را نیز به عنوان یك روان‌گردان در نظر گرفت. معتادان مانند بقیه‌ی جمعیت، بجز از راه تزریق، از طریق بقیه‌ی راه‌ها هم ممکن است به بیماری مبتلا شوند و این بیماری را به دیگران نیز منتقل كنند. به عنوان مثال یک معتاد ممکن است از راه تماس جنسی با همسر یا شریک جنسی دارای اچ آی وی مثبت به بیماری مبتلا شود و یا این که یک فرد معتاد می‌تواند از راه تماس جنسی، همسر و شریک جنسی خود را آلوده نماید.