موضوع: اخبار

نخست وزیرکانادا: 13 میلیارد دلار برای ریشه کن کردن ایدز جمع آوری شده است

نخست وزیرکانادا: 13 میلیارد دلار برای ریشه کن کردن ایدز جمع آوری شده است

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا گفت، کنفرانس صندوق جهانی برای ریشه کن کردن ایدز موفق به رسیدن به هدفش در زمینه جمع آوری 13 میلیارد دلار برای ریشه کن کردن ایدز، سل و مالاریا تا سال 2030 شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، ترودو در پایان کنفرانس صندوق جهانی برای ریشه کن کردن ایدز در مونترال کانادا گفت، با کمال افتخار اعلام می کنم که در پنجمین کنفرانس موفق شدیم به هدفمان برسیم. وی افزود، ما تقریبا 13 میلیارد دلار جمع آوری کردیم و به این ترتیب، زندگی 8 میلیون نفر را نجات داده ایم.

طبق اعلام سازمان ملل، جدیدترین آمار حاکی از ابتلای بیش از 33 میلیون نفر در جهان به ویروس ایدز (HIV) است. سازمان ملل تعداد مبتلایان به ویروس ایدز در جهان را در سال گذشته میلادی 33 میلیون و 300 هزار نفر برآورد کرده است. بررسی های این سازمان نشان می دهد، چرخشی که از آخرین سال قرن بیستم در جهت کاهش ابتلا به ایدز رخ داد، همچنان ادامه دارد.

تعداد مبتلایان جدید به ویروس ایدز از سال 1999 تاکنون 19 درصد کاهش داشته است و از 3 میلیون و صد هزار نفر در سال 1999 به 2 میلیون و ششصد هزار نفر در سال گذشته رسیده است. از زمان کشف ویروس ایدز، کشورهای آفریقایی بیشترین تعداد مبتلایان به این ویروس را داشته اند. حدود یک سوم کل مبتلایان به ایدز، شهروندان کشورهای جنوب صحرای افریقا هستند.

گزارش سازمان ملل حاکی از آن است که آسیای مرکزی و اروپای شرقی با افزایش نگران کننده موارد شناخته شده این ویروس روبرو هستند. بر اساس آمار سازمان ملل، تعداد افراد مبتلا به ایدز در این دو منطقه و در 10 سال گذشته تقریبا سه برابر شده و در حال حاضر، اکنون به حدود یک میلیون و چهارصد هزار نفر رسیده است.

متن کامل خبر را در سایت theglobalfund.org ببینید.