موضوع: اخبار

شکستن تابوی ایدز با آموزش و اطلاع‌رسانی

شکستن تابوی ایدز با آموزش و اطلاع‌رسانی

مسئولان و کارشناسان حوزه سلامت و بهداشت تأکید دارند که آموزش و فرهنگسازی نقش بسزایی در توسعه سلامت و بهداشت عمومی خواهد داشت، چراکه بسیاری از مردم درباره بیماری‌ها اطلاعات چندانی ندارند. بنابراین ساخت و پخش سریال‌هایی چون پریا می‌تواند اقدام امیدواركننده‌ای در بخش بهداشت و سلامت محسوب‌ شود. بی‌شك به كمك چنین برنامه‌هایی است كه می‌توان با سهولت بیشتر درباره مسائلی مانند ایدز كه پیش‌تر حرف‌زدن درباره آن در جامعه به نوعی تابو بود، صحبت كرد و با افزایش اطلاعات عمومی در جامعه، مقابل رشد بیشتر چنین بیماری‌هایی را گرفت.

آبتین مهدی‌پور، رئیس سابق شبكه سلامت در این‌باره به همشهری می‌گوید: رسانه‌های دیداری و شنیداری می‌توانند به مردم اطلاعاتی را كه مرتبط با ویروس ایدزاست، با برنامه‌سازی وتفسیر آموزش انتقال دهند. در واقع كتمان‌نكردن بیماری ایدز، اطلاع‌رسانی گسترده در این زمینه و آگاهی‌دادن خیلی مستمر و سریع از طریق همه رسانه‌ها می‌تواند بیشترین تأثیر را در كنترل این بیماری داشته باشد. رسانه صدا و سیما به لحاظ ظرفیت موضوع در این زمینه توانسته تا حد بسیاری اقدام كند.

اگرچه بسیاری بر این باورند كه در این زمینه كم‌كاری شده است، اما كمتر بیماری‌ای را می‌توان یافت كه مانند ایدز چندین سریال، فیلم سینمایی و حتی انیمیشن درباره آن ساخته شده باشد؛ مثلا سریال آخرین ستاره شب، در شهر و خط قرمز كه اگرچه خیلی گذرا از كنار این موضوع عبور كردند اما در سریال پریا شاهد هستیم كه در كنار معرفی ابعاد تازه و شاید درك‌نشده‌ای از بیماری ایدز واكنش اطرافیان و جامعه در قبال افراد مبتلا به ایدز نمایش داده می‌شود، حتی رفتارهای صحیح در برابر این معضل اجتماعی و اطلاع‌رسانی درباره شیوه‌های پیشگیری نیز آموزش داده می‌شود. به همین دلیل معتقدم با بضاعت فعلی در این حوزه كم‌كاری نشده است؛ اگرچه بر این باور هم هستم كه باید بیش از اینها نه‌تنها در زمینه بیماری ایدز بلكه سایر بیماری‌ها نیز كار شود.

ایدز واكسن ندارد؛ اطلاع‌رسانی راه درمان است

دكتر فرداد درودی، هماهنگ‌كننده كشوری برنامه مشترك سازمان ملل متحد در زمینه ایدز درباره اثرگذاری رسانه‌ها می‌گوید: وقتی صحبت از ایدز می‌كنیم صحبت از یك بیماری است كه نه درمان دارد و نه واكسن به همین سبب باید از ابتلای به آن پیشگیری كنیم. این موضوع هم محقق نمی‌شود مگر با آموزش و اطلاع‌رسانی. وی در ادامه می‌گوید: حدود 80 هزار نفر با این بیماری زندگی می‌كنند و می‌دانند ایدز دارند اما برآوردها می‌گوید حدود 50 هزار نفر هم از بیماری خود بی‌خبر هستند. یكی از اهداف اصلی ما تا سال 2020 این است كه 90 درصد كسانی كه مبتلا هستند و خبر ندارند از وضعیت خود باخبر شوند. درودی افزود: البته مردم باید بدانند كه ایدز دیگر بیماری كشنده سال‌های گذشته نیست بلكه این بیماری شبیه بیماری قند یا سرطان است با این تفاوت كه قابل انتقال از فردی به فرد دیگر است و به همین سبب باید مراقب انتقال این بیماری به افراد دیگر باشیم و ساخت سریال‌هایی چون پریا، می‌تواند در این امرتأثیر‌گذار باشد. هم‌اكنون با همین شیوه آگاهی و اطلاع‌رسانی میزان رو به افزایش ایدز در میان معتادان تزریقی در ایران شكسته شده و كاهش قابل‌توجهی داشته است و حتی روند رو به افزایش آن كنترل شده است یا در بحث كارتن‌خواب‌ها شاهد این كاهش بوده‌ایم. بنابراین باید اولویت‌مان ساخت چنین برنامه‌هایی در كنار آموزش برای افزایش تست داوطلبانه و درمان‌های مؤثر كه به كاهش این بیماری منجر می‌شود، باشد.

پرستاران به صداوسیما می‌آید

ساخت سریال پرستاران به كارگردانی علیرضا افخمی كه ازجمله برنامه‌های فرهنگی وزارت بهداشت است، كلید خورد. دكتر ایازی، معاون اجتماعی وزارت بهداشت در این رابطه گفت: این سریال حاصل ١٤ماه كار مشترك بین وزارت بهداشت و فیلمسازان مجموعه است كه پس از اتمام مراحل ضبط در زمستان سال آینده پخش خواهد شد. سریال پرستاران، در ٥٢ قسمت به‌دنبال ارتقای منزلت جامعه پرستاری و ایجاد ارتباط بین كادر پزشكی با مردم و آشنایی آنها با سختی‌های شغل كادر درمان است.