نخستین كنگره بین المللی و پنجمین كنگره ملی سالیانه پژوهش ایدز

نخستین كنگره بین المللی و پنجمین كنگره ملی سالیانه پژوهش ایدز

یه گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در نخستین كنگره بین المللی و پنجمین كنگره ملی سالیانه پژوهش ایدز در ایران كه با حضور برخی از اعضای UNAIDS، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران و برخی از اعضای هیات علمی دانشگاه هاروارد، یكم تا 4 آبان ماه در سالن همایش های ستاد مركزی برگزار می شود، دكتر مینو محرز، رییس مركز تحقیقات ایدز دانشگاه، ضمن قدردانی از حضور همگان در این كنگره به قرائت متن پیام دكتر لاریجانی رییس دانشگاه پرداخت و گفت: این بیماری همواره در بسیاری از كشورها مترادف با مرگ است و بسیاری از مادران و كودكان شاهد مرگ یكدیگر هستند.

کنگره بین المللی پژوهش های ایدز

در بخش دیگری از این پیام به میزان شیوع این بیماری در ایران اشاره شده و آمده است: شیوع HIV در میان جمعیت عمومی بسیار پایین اما در میان معتادان تزریقی 15.7 درصد است. به دلیل آنكه شیوع HIV در گروه های زمینه ای به 5 درصد رسیده كه البته این اپیدمی در ایران جزء اپیدمی های متمركز و نه عمومی محسوب می شود.

دكتر لاریجانی همچنین در این پیام از تعهد و برنامه ریزیهای دانشگاه برای كاهش گسترش ایدز در كشور خبر داد.

در ادامه دكتر گویا، رییس مركز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت مهم ترین قدم برای كنترل HIV ایدز در كشور را پیشگیری خواند و گفت: آموزش مهم ترین راه برای پیشگیری است تا مردم راه های انتقال این بیماری را بشناسند و بدانند چگونه از خود مراقبت نمایند. وی به اقدامات صورت گرفته در ایران در زمینه بیماری ایدز اشاره كرد و افزود: ایران همراه و همگام با دنیا در این زمینه كار كرده به نحوی كه می توان ایران را به عنوان یكی از كشورهایی كه گام های بزرگی برای پیشگیری در دنیا برداشته نام برد.

دكتر گویا مراقبت از گروه های مبتلا به ایدز را نیز از جمله راهكارهای پیشگیری دانست و افزود: دسترسی به این گروه ها و متقاعد كردن آنها برای اجرای توصیه های مراقبتی از جمله شیوه هایی است كه باید به آن توجه كرد.

دکتر محمدمهدی گویا

سپس جیهان تاویلا نماینده سازمان بهداشت جهانی به بررسی وضعیت كشورهای منطقه پرداخت و اینكه چه كشورهایی بیشتر در معرض آلودگی ایدز قرار دارند و گفت: ایران تجربه زیادی در زمینه پیشگیری و درمان بیماران داشته و این كنگره می تواند به تبادل تجربیات میان كشورها بسیار كمك نماید.