برگزاری بیست و یکمین کنفرانس بین المللی ایدز / امکان ریشه‌کن شدن ایدز تا سال ۲۰۳۰

برگزاری بیست و یکمین کنفرانس بین المللی ایدز / امکان ریشه‌کن شدن ایدز تا سال ۲۰۳۰

بیست و یکمین کنفرانس بین المللی ایدز از 18 ژوئیه 2016 (دوشنبه 28 تیرماه) در دوربان آفریقای جنوبی آغاز به کار کرد. در کنفرانس ایدز 2016 نزدیک به ۱۸ هزار پژوهشگر، فعال مدنی و سیاستمدار از 183 کشور دنیا در دوربان آفریقای جنوبی گرد آمدند تا درباره امکان ریشه‌کن کردن ایدز در جهان تبادل نظر کنند. نزدیک به هفت میلیون نفر در آفریقای جنوبی آلوده به ویروس HIV هستند. در هیچ‌ کجای دنیا آمار مبتلایان به این ویروس به این اندازه نیست. برنامه سازمان ملل متحد برای مقابله با ایدز UNAIDS تخمین می‌زند که در آفریقای جنوبی از هر پنج بزرگسال یک نفر به این ویروس مبتلاست. اکنون گفته می‌شود که در زمینه مبارزه با ایدز پیشرفت‌های بسیاری حاصل شده است.

به گفته "ان‌تسیکی ام‌پولو"، عضو یکی از سازمان‌های کمک‌رسانی آفریقای جنوبی تا سال ۲۰۰۰ آمار ایدز در آن‌جا پنهان نگه داشته می‌شد و داروهای مورد نیاز بیماران در اختیارشان قرار داده نمی‌شد. به گزارش دویچه‌وله، جمهوری آفریقای جنوبی نه تنها مبارزه با ایدز را در برنامه خود قرار داده بلکه به گفته سازمان ملل به یکی از پیشتازان این برنامه تبدیل شده است. با این همه "ساندیله ام‌سیمانگو" مددکار خیابانی در این باره می‌گوید که خوش‌بینی زیاد نباید باعث شود بر واقعیت‌چشم ببندیم: گاه سر و کارمان به مراکز درمانی‌ای می‌افتد که در آن‌ها هیچ دارویی یافت نمی‌شود. یا باید به بیماران رسیدگی کنیم، اما از دستکش و تجهیزات لازم خبری نیست.

این مددکار می‌خواهد شرکت‌کنندگان در کنفرانس دوربان را متوجه این واقعیت کند که با وجود تمجیدهایی که از مبارزه با ایدز در آفریقای جنوبی می‌شود، وضعیت در این کشور در مجموع رضایت‌بخش نیست. او می‌گوید تصویری که وزیر بهداشت این کشور از وضعیت آفریقای جنوبی به دنیا می‌دهد، با واقعیت انطباق ندارد. آمار به طور مشخص می‌گویند که هفت میلیون نفر اچ آی وی مثبت در آفریقای جنوبی وجود دارند و روزانه نزدیک به 1000 نفر به آن‌ها اضافه می‌شود. این ارقام هولناک‌اند. در مقابل باید این را نیز در نظر داشت که آفریقای جنوبی کشوری است که دولت به هزینه خود، داروهای ضد ویروس را در اختیار نیمی از بیماران قرار می‌دهد.

اما ان‌تسیکی ام‌پولو، عضو یکی از سازمان‌های کمک‌رسانی آفریقای جنوبی می‌گوید که این‌ اقدامات کافی نیست. به گفته او در محلات حاشیه‌ شهرها که بیشتر ساکنان آن فقیر و غیر سفیدپوست هستند، دارو و مددیار به اندازه کافی وجود ندارد. او از کنفرانس دوربان می‌خواهد که به فکر ایجاد شرایطی باشند که همه بیماران به اندازه کافی به امکانات درمانی دسترسی داشته باشند، بخصوص که داروهای ارزان و قابل پرداخت برای همه موجود است.

نصب دستگاه‌های توزیع داروی ایدز در آفریقای جنوبی

مقامات آفریقای جنوبی در نظر دارند برای مقابله با ویروس HIV به نصب دستگاه‌های خیابانیِ توزیع داروهای "آنتی‌رتروویرال" اقدام کنند. به گزارش ایسنا، با اجرایی شدن این برنامه دیگر بیماران آلوده به ویروس HIV نیاز ندارند برای دریافت دارو در صف‌های طولانی منتظر بمانند.

این دستگاه در بیمارستان "هلن جوزف" در ژوهانسبورگ طراحی شده که می‌تواند برای مقابله با فراگیری بیماری ایدز و مهار آن در این کشور موثر باشد. این دستگاه در "دوربان" و همزمان با آغاز کنفرانس بین المللی ایدز رونمایی شد. این طرح بلافاصله پس از رونمایی، اجرایی می‌شود و چهار یونیت آن در یکی از مناطق متراکم ژوهانسبورگ که میزان فقر در آن بالاست و ‌ سطح دانش کافی در میان ساکنان آن وجود ندارد و همین امر موجب غفلت نسبت به شیوع ویروس HIV شده، نصب می‌شود.

همچنین این دستگاه‌ها تنها داروی مرتبط با HIV توزیع نمی‌کنند و داروهای مربوط به بیماری‌های مزمن دیگر همچون دیابت و سل نیز در این دستگاه‌ها وجود دارد. به گزارش روزنامه گاردین، در آفریقای جنوبی حدود هفت میلیون نفر آلوده به ویروس HIV زندگی می‌کنند که نیمی از آنان به روش‌های درمانی دسترسی دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کنفرانس بین المللی ایدز می توانید به سایت کنفرانس و همچنین سایت UNAIDS مراجعه نمایید.