موضوع: اخبار

دکتر گویا: حدود 32 هزار نفر در کشور، مبتلا به عفونت اچ آی وی هستند

دکتر گویا: حدود 32 هزار نفر در کشور، مبتلا به عفونت اچ آی وی هستند

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اکنون 31 هزار و 950 نفر بیمار مبتلا به عفونت اچ آی وی در کشور شناسایی شده اند. دکتر محمد مهدی گویا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در یزد افزود: پنج هزار نفر از این تعداد مبتلا به ایدز و بقیه به ویروس اچ آی وی آلوده هستند. وی با بیان اینکه 84 درصد مبتلایان به اچ آی وی، مردان و مابقی زنان هستند اظهار کرد: البته موارد ابتلا به این بیماری در بین زنان در حال افزایش است. 

به گفته وی، عامل اصلی ابتلا به بیماری اچ آی وی در کشور اعتیاد تزریقی است و برآوردها نشان می دهد 15 درصد افراد اعتیاد ترزیقی، به ویروس اچ ای وی آلوده هستند. رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: متاسفانه الگوی انتقال، از طریق تماس جنسی خارج از چارچوپ ازدواج در حال رشد است. وی در ادامه به بیماریهای هاری و بیماری مشترک بین انسان و حیوان اشاره کرد و با بیان اینکه این بیماری یک بیماری غیر قابل درمان است تصریح کرد: هاری، بیماری حاد کشنده و ویروسی است. 

گویا با بیان اینکه شاهد کاهش برخی از بیماریهای واگیردار در کشور هستیم افزود: در سال 84، 18 هزار نفر در کشور به بیماری مالاریا مبتلا شده بودند که اکنون این رقم به کمتر از 200 مورد رسیده است. وی تعداد مبتلایان به بیماری سرخک در کشور در سال 82 را 11 هزار نفر بیان کرد و گفت: در سالجاری موارد ابتلا کمتر از یکصد نفر گزارش شده است. 

ایدز (AIDS) یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی (Acquired immune deficiency syndrome)، نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی(HIV) ایجاد می شود. ایدز از سوی سازمان بهداشت جهانی ششمین بیماری کشنده نام گرفته و هم اکنون حدود 35 میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس اچ آی وی (HIV) آلوده هستند و تا به حال حدود 39 میلیون نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند.