موضوع: اخبار

وزیر بهداشت: فراموش نكرده ایم ایدز را فرآورده های خونی وارد كشور كردند

وزیر بهداشت: فراموش نكرده ایم ایدز را فرآورده های خونی وارد كشور كردند

وزیر بهداشت گفت: اكنون نیمی از فرآورده های خونی در كشور از خون هموطنان تامین می شود و امیدواریم در آینده نزدیك تمام این فرآورده ها از خون ایرانیان تامین شود. به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت پس از اهداء خون در مركز جامعه اهداء خون تهران، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه تاكنون انتقال خون كشور با هیچ مشكلی مواجه نبوده است، گفت: جای قدرشناسی از تمام اهداكنندگان و دست اندركاران وجود دارد. مهمتر آنكه خون طبق آخرین استانداردهای بین المللی اهدا شده و هیچ عارضه ای تاكنون نداشته است.

هاشمی عنوان كرد: علاوه بر آن مقدمات تهیه فرآورده های دارویی از خون ایرانیان در حال انجام است و امیدواریم در آینده تمام داروهای متشكل از فرآورده های خونی، از خون هموطنان تامین شود و مشكلات گذشته تكرار نشود. وی با بیان اینكه فراموش نكرده ایم ایدز از طریق فرآورده های خونی وارد كشور شد، بیان كرد: اكنون نزدیك به نیمی از فرآورده ها از خون هموطنانمان تامین می شود و امیدواریم با برنامه سازمان انتقال خون، در آینده نزدیك تمام داروها از خون ایرانیان تولید شود چراكه بیماری های اقلیمی، ارثی و محیطی با كشورهای اروپایی متفاوت است.

وزیر بهداشت افزود: ذخیره خون از ذخیره بسیاری از مواد غذایی و غلات ضروری تر است. امیدواریم با كمك مردم و دولت، در اقسی نقاط كشور، امكاناتی را كه در تهران می بینیم، داشته باشیم. البته از خیرین، همچنان كه تا به حال پیش قدم بودند، در این امر انسانی درخواست كمك داریم. هاشمی در خصوص فضای ایجاد شده در شبكه های مجازی مبنی بر توصیه به مصرف داروهای تاریخ مصرف نزدیك در یكی از شهرهای كشور، یادآور شد: مشكل ما این است كه فضای مجازی آنتن ما را طراحی می كند. این فضا برای بی اعتماد كردن بیشتر نسبت به نظام بهداشتی درمانی كشور است. اگر موارد تخلف یافت شود، قاطعانه با آن برخورد می شود.