موضوع: اخبار

وضعیت برنامه چهارم استراتژیک ملی کنترل ایدز پس از یک سال

وضعیت برنامه چهارم استراتژیک ملی کنترل ایدز پس از یک سال

برنامه چهارم استراتژیک ملی کنترل ایدز

از مهم‌ترین اهداف‌مان گرفتن مصوبه شورای‌عالی سلامت برای برنامه چهارم استراتژیک ملی کنترل ایدز بود تا بر اساس اهداف بین‌المللی 909090 (شناسایی 90درصد مبتلایان، تحت درمان قرار گرفتن 90 درصد افراد شناسایی‌شده و به کنترل درآمدن حجم ویروس در بدن 90 درصد افراد تحت درمان تا جایی که قابلیت انتقال به دیگران را نداشته باشد)، برنامه‌ها را وسیع‌تر از سال‌های قبل گسترش دهیم. توجه به اهداف بین‌المللی 909090، ادغام برنامه تحول نظام سلامت با برنامه کنترل ایدز و گسترش انجام آزمایشات ایدز، برنامه‌هایی است که در اولین سال برگزاری برنامه چهارم استراتژیک ملی کنترل ایدز بررسی شده‌اند.

به گزارش مهرخانه، سال 94 اولین سال اجرای برنامه چهارم استراتژیک ملی کنترل ایدز بود. به منظور اطلاع از اقدامات سال 94 و وضعیت حال حاضر این برنامه با پروین افسرکازرونی؛ رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت گفت‌و‌گو کردیم. او در این‌باره تصریح کرد: روال برنامه‌های استراتژیک به این صورت است که برای عملیاتی‌شدن در سطوح سازمان‌های مختلف باید مصوبه هیأت وزیران را دریافت کند. سال گذشته تمرکزمان روی گرفتن این مصوبه بود که اسفندماه به نتیجه رسید. این پروسه به دلیل طی‌کردن روال مشخص خود طولانی شد؛ زیرا برای تصویب برنامه‌ای، این برنامه بایستی در قسمت‌های مختلف مرور شود و نهایتاً برای جلسه تصویب می‌رود که این جلسه در اسفند ماه برگزار شد. تصویب این برنامه در اسفندماه، به معنای روی زمین ماندن برنامه‌های HIV ایدز نیست. این برنامه در 11 استراتژی توسط وزارت بهداشت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی، وزارت آموزش و پرورش و سازمان زندان‌ها به‌عنوان نهادهای کلیدی پیش رفت و تمام این سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها اقدامات مربوط به برنامه کنترل HIV ایدز را براساس اولویت‌های تعیین‌شده شروع کردند.

پیشرفت براساس اهداف 909090

او با اشاره به مهم‌ترین موضوع برنامه استراتژیک چهارم گفت: از مهم‌ترین اهداف‌مان گرفتن مصوبه شورای‌عالی سلامت برای برنامه چهارم استراتژیک ملی کنترل ایدز بود تا بر اساس اهداف بین‌المللی 909090 (شناسایی 90درصد مبتلایان، تحت درمان قرار گرفتن 90 درصد افراد شناسایی‌شده و به کنترل درآمدن حجم ویروس در بدن 90 درصد افراد تحت درمان تا جایی که قابلیت انتقال به دیگران را نداشته باشد)، برنامه‌ها را وسیع‌تر از سال‌های قبل گسترش دهیم. آماده‌شدن زمینه‌های این گسترش، منجر به کشیده‌شدن اجرای برنامه به سال دوم برنامه شد. عملیاتی‌شدن زمینه‌های گسترش در حیطه بیماریابی و افزایش امکانات شامل شیت آزمایشگاهی و پایگا‌ه‌های مشاوره به سال 95 رسید. سال 94 که اولین سال برنامه بود، همچنان ادامه برنامه‌های روتین، به اضافه برنامه‌ریزی و آماده‌کردن ساختار برای گسترش انجام شد. امسال نیز توانستیم بخشی از آماده‌کردن ساختار به‌منظور گسترش برنامه‌ها را پیش ببریم. لازم است برای پیشرفت بهتر، تأمین اعتبار سایر بخش‌ها را پیگیری می‌کنیم که با توجه به مصوب‌شدن برنامه بتوانیم اعتبار و بودجه‌های خاصی در بخش‌های مختلف را اضافه بر برنامه معمول تأمین کنیم.

ادغام برنامه تحول نظام سلامت با برنامه کنترل ایدز

کازرونی با تأکید بر این‌که تلاش در جهت تأمین اعتبار به صورت سرفصل ویژه در سطح بالای اعتباری انجام می‌شود، افزود: وزارت بهداشت و معاونت بهداشت با توجه با نگاهی به جمعیت حاشیه‌‌نشین، در سال جاری برنامه کنترل HIV ایدز را با برنامه تحول نظام سلامت ادغام می‌کند. برای عملیاتی‌شدن آن باید نیروهای مراقب سلامت، کارگاه‌ها و برنامه‌های آموزشی را بگذرانند. گسترش برنامه ادغام حداکثر تا سه ماهه سوم 95 عملیاتی می‌شود. در حال حاضر، فعالیت نیروهای آموزش‌دیده با جدیت افزایش پیدا می‌کند. افزایش کیفیت کار را از سال قبل شروع کرده‌ایم که یکی از بخش‌های آن حضور پزشکان آموزش‌دیده برای برنامه مراقبت و درمان HIV ایدز بود که در راستای اهداف برنامه 909090 انجام شد و امسال گسترش پیدا می‌کند.

برنامه استراتژیک ایدز به دنبال تأمین اعتبارات

رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت بیان کرد: معاونت بهداشتی از امکانات اعتباری خود برای گسترش برنامه نسبت به سال قبل استفاده می‌کند، اما برنامه استراتژیک فقط برای وزرات بهداشت نیست؛ بخش‌ها و فعالیت‌هایی است که در ارتباط با سازمان‌ها و وزارتخانه‌های دیگر است. برای تقویت برنامه‌ها در آن بخش‌ها باید پول و اعتبار ویژه‌ای دیده شود که امسال برای این مهم در تلاش هستیم. براساس برنامه استراتژیک، اعتبارات در هر حیطه کاری برآورد شده است. اولین قدم این بوده که هرکدام از سازمان‌ها مشخص کنند که چه مقدار اعتبار برنامه‌هایی که جزو وظایفشان است را دارند و چقدر فاصله اعتباری وجود دارد تا کمبود اعتبارات از کانال تأمین اعتباری سازمان برنامه و بودجه و با طی‌کردن مراحل لازم پیش برود.

به دنبال همکاری با صدا و سیما و شهرداری هستیم

او به جزئیات برنامه استراتژیک چهارم اشاره کرد و ادامه داد: این برنامه 11 استراتژی دارد؛ آموزش و اطلاع‌رسانی یکی از استراتژی‌هاست که در آن باید بخش‌های مختلفی از جمله وزارت آموزش و پرورش، شهرداری و سازمان صدا و سیما همراه باشند. ارگان‌هایی مانند آموزش و پرورش همچون قبل به جد پیش می‌روند. امسال توانستیم با شهرداری همکاری کنیم و در تلاشیم با برقراری ارتباط با صدا و سیما، فعالیت‌ها و برنامه‌ها را گسترش دهیم. استراتژی مهم دیگر در بخش مراقبت و درمان، شناسایی افراد مبتلاست که ساختار آن تحت عنوان مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری و پایگاه‌های مشاوره وزارت بهداشت یا پایگاه‌های مشاوره‌ای بهزیستی وجود دارد. در حال حاضر سیاست جدید، شناسایی است که روی جمعیت‌های کلیدی تمرکز می شود. این جمعیت‌ها، افرادی هستند که بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند؛ مانند معتادان تزریقی، افرادی با رفتار جنسی پرخطر، افراد مبتلا به بیماری‌های آمیزشی، افراد شاغل دور از خانه و افراد با سابقه زندان.

گسترش انجام آزمایشات ایدز

کازرونی با اشاره به برنامه جدید وزارت بهداشت بیان کرد: روش جدید، توصیه به انجام آزمایش در سطوح گسترده‌تر است؛ یعنی مشاوره و آزمایش فقط در پایگاه مشاوره انجام نشود، بلکه در بخش‌های مختلف دیگر مثل مراکز کاهش آسیب و مراکز ارتقای سلامت زنان آسیب‌پذیر نیز بتوانیم این بحث را پیش ببریم. با این روش‌ها هم مباحث آموزش و اطلاع‌رسانی و مراقبت و درمان گسترده شده و هم برنامه‌های کاهش آسیب پیش رفته است و در حال تلاش برای افزایش کیفیت آن هستیم. تصمیم داریم با همکاری شهرداری، ستاد مبارزه با مواد مخدر و بهزیستی، در کمپ‌ها و محل نگهداری معتادان برنامه‌های کنترل و پیشگیری HIV ایدز را پیش ببریم. در نهایت امیدواریم با توجه به تصویب برنامه و حمایت دولت و سیاستگذاران بتوانیم برنامه‌ها را ارتقا دهیم.