موضوع: اخبار

هشدار سازمان ملل درخصوص شیوع گسترده ایدز در جهان

هشدار سازمان ملل درخصوص شیوع گسترده ایدز در جهان

دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد چنانچه طی پنج سال آینده تدابیری اتخاذ نشود، شیوع ایدز ممکن است به شکل نامحدودی ادامه پیدا کند. بنا بر گزارش جدید سازمان ملل، بان کی مون هشدار می دهد که اگر طی 5 سال آینده اقدام فوری انجام نشود شیوع ایدز ممکن است به شکل نامحدودی ادامه پیدا کند و از همه همکاران می خواهد تمام تلاش و سرمایه گذاری خود را جهت اطمینان از پایان بیماری همه گیر ایدز تا سال 2030 به کار گیرند.

بان کی مون گفت: «مبارزه با ایدز، پویایی و راه های ملموس لازم را برای پایان دادن به شیوع این بیماری تا سال 2030 به همراه داشته است. اما اگر ما وضع کنونی را بپذیریم و در این حد باقی بمانیم، شیوع این بیماری در شمار بسیاری از کشورهایی که درآمد پایین یا متوسطی دارند از سرگرفته می شود و سرمایه گذاری های قابل توجهی که ما برای آن متعهد شده ایم و جنبش های عظیم انسانی برای دفاع از حقوق سلامت، بیهوده خواهند بود. 

وی خاطر نشان کرد پیشرفتی که در مبارزه با این بیماری حاصل شده، سبب شده است از زمان اوج این بیماری در سال 2004، شمار قربانیان آن 42 درصد کاهش پیدا کند و امید به زندگی بیماران به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. اما به علت کمبود سرمایه گذاری این پیشرفت ها زیر سؤال می رود. 

بخش عمده ای از موفقیت در کاهش عفونت های جدید HIV در میان کودکان بوده است. در سال 2011 تا 2015 برنامه ایدز سازمان ملل و شرکای طرح جهانی جهت از بین بردن عفونت های جدید اچ آی وی در میان کودکان و زنده نگه داشتن مادران مبتلا در مجمع عمومی سازمان ملل راه اندازی شد. و تنها در 5 سال از سال 2009 تا 2014 موارد جدید ابتلا در کشورهایی که 90 درصد از تمام زنان باردار مبتلا به HIV هستند، نصف شده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد با ابراز تأسف گفت به رغم ظهور ابزار و رویکردهای جدید، برنامه های پیشگیری طی سالهای اخیر ضعیف شده اند و علت آن کاهش منابع مالی و نبود « مدیریت » است و اشاره می کند که عفونت های جدید اچ آی وی تنها 8 درصد بین سالهای 2010 و 2014 کاهش یافته است. در این گزارش همچنین آمده است که شمار مبتلایان در شرق اروپا، آسیای مرکزی، خاورمیانه،‌ شمال آفریقا و منطقه آسیا-اقیانوس آرام به دلیل تزریق مواد مخدر بین سالهای 2000 تا 2014 افزایش یافته است. بنابر اعلام تهیه کنندگان این گزارش، برای آنکه تا سال 2030 شیوع ایدز پایان یابد باید تا چهار سال آینده 26 میلیارد و 200 میلیون دلار (23 میلیارد یورو‌) سرمایه گذاری کرد.