موضوع: انتقال

انتقال ایدز از مادر به کودک

انتقال ایدز از مادر به کودک

زن مبتلا به اچ ای وی از سه راه ممکن است کودک خود را هم مبتلا کند: 1- در دوران باردری 2- در زمان زایمان 3- در اثر شیردهی. بنابراین توصیه می شود زنانی که خود و یا همسرشان دچار رفتارهای پرخطر بوده اند در صورت بارداری و حتی قبل از آن هر چه سریعتر برای مشاوره مراجعه کنند تا از وضعیت ابتلای خود آگاه شوند، تا بتوان از ابتلای کودک آنها جلوگیری کرد.

اچ آی وی همچنین می‌تواند در شیر پستان زن مبتلا وجود داشته باشد و به نوزادش منتقل شود اما در صورت در دسترس بودن درمان پیشگیری‌كننده و استفاده از داروهای مناسب، شانس این انتقال بسیار كاهش می‌یابد. هرچند در بسیاری از كشورهای در حال پیشرفت و فقیر، چنین داروهایی در دسترس نیست. در كودكان آلودگی به اچ آی وی به سرعت به طرف ایجاد بیماری ایدز پیشرفت می كند و شانس زنده ماندن كودك هم كم است.

اگر پزشکان بدانند زنی مبتلا به اچ ای وی است می توانند با تجویز داروهایی از مبتلا شدن کودک تا حد امکان پیشگیری کنند. انجام سزارین به جای زایمان طبیعی خطر ابتلای کودک را کم می کند. مادر مبتلا به اچ ای وی نباید به کودک خود شیر بدهد. نوزاد پس از زایمان باید تحت نظر پزشک باشد تا مراقبت شده و داروهایی برای پیشگیری دریافت کند.

نویسنده: دکتر مجید رضازاده