باشگاه مثبت

باشگاه مثبت

یکی از اقداماتی که جهت حمایت روانی- اجتماعی از مبتلایان به اچ آی وی و ایدز و جلب مشارکت آنان در فعالیت­های مربوط به این بیماری می­شود، تأسیس مراکزی با نام باشگاه مثبت است. چنانچه فعالیت­های این باشگاه بر اساس اصول مناسبی برنامه­ ریزی و سازماندهی شود و از منابع موجود به خوبی بهره­ مند شود، می­تواند نقش مؤثری در پیشگیری مثبت از این بیماری داشته باشد.

بنابراین می­توان گفت که باشگاه مثبت یک سازمانی غیر دولتی است که با هدف عرضه خدمات، فراهم کردن حمایت‌های روانی و اجتماعی، و افزایش مشارکت افراد اچ آی وی مثبت در برنام­ های پیش­گیری از گسترش همه­ گیری تشکیل می‌شود.

خدمات باشگاه های مثبت

یکی از خصوصیات بارز این باشگاه­ ها، امکان ارائه خدماتی است که بعضاً در مراکز بهداشتی درمانی وجود ندارند ولی افراد مبتلا به اچ.آی.وی. بدان نیاز دارند. اگرچه این خدمات جایگزین آنچه به صورت تخصصی در مراکز مجهز و معتبرارائه می‌گردد، نمی­ باشد ولی می­تواند با توانمندسازی و بهره­ مندی از توان و مشارکت مبتلایان کمک مؤثری به برنامه­ های موجود در حوزه سلامت کشور باشد.

به طور کلی می­توان خدماتی را که در باشگاه ­های مثبت ارائه می­شود به صورت زیر طبقه بندی نمود:

الف. ارائه خدمات در زمینه سلامت جسمی

هدف از ارائه این نوع از خدمات ارتقاء سطح سلامت جسمی افرادی است که با اچ آی وی و ایدز زندگی  می کنند. این گروه خدمات شامل پای بندی به درمان، آگاهی در مورد عفونت­ های همراه، تغذیه، سبک زندگی، آزمایش‌های دوره­ای، مقاومت‌های دارویی، آگاهی در مورد درمان، عوارض درمان و نظایر این­ها را دربرمی­گیرد.

ب. ارائه خدمات در زمینه سلامت روان

 با توجه به اینکه افراد مبتلا به اچ آی وی و ایدز علاوه بر قرار گرفتن در معرض این بیماری، با تهدیدهایی نیز روبرو هستند، برخورداری از خدماتی نظیر مشاوره  پیش و پس از تشخیص، استفاده از باورهای دینی، آشکارسازی وضعیت ابتلا، مهار­ت‌های ذهنی، تقویت وابستگی‌های اجتماعی و گروهی، شیوه مواجهه با انگ و تبعیض، شرمندگی، اعتیاد، افسردگی، عوارض روانی عفونت و مرگ و غیره در این افراد حائز اهمیت است.

ج. ارائه خدمات در زمینه سلامت جنسی و باروری

مسایل مربوط به سلامت باروری و جنسی افراد مبتلا به اچ.آی.وی و ایدز یکی از مهمترین و پیچیده‌ ترین مباحث سلامتی می­ باشد. چرا که یکی از راه‌های انتقال اچ آی وی تماس جنسی است و از طرف دیگر برخورداری از زندگی جنسی و باروری حق هر انسانی است. در این راستا مسئولیت های این افراد جهت جلوگیری از انتقال این ویروس بسیار سنگین است.

ارائه خدمات در زمینه سلامت باروری و جنسی نظیر تأمین و ترویج استفاده از کاندوم، آموزش حقوق و مسؤولیت­های جنسی و باروری، تقویت وفاداری به خانواده، آموزش و ترویج رفتارهای جنسی بی خطر و کم خطر، خدمات مشاوره برای زو­ج­های مبتلا، زوج ­یابی برای افراد اچ آی وی مثبتی که قصد ازدواج دارند، کمک در کاهش خطر انتقال ویروس برای زو­ج­هایی که قصد بچه­دار شدن دارند، از جمله مواردی است که توسط باشگاه مثبت می­تواند انجام شود.

د. ارائه خدمات در زمینه خانواده افراد اچ.آی.وی مثبت

هنگامی که فردی به عفونت اچ.آی.وی مبتلا می­شود، تأثیرات قابل توجهی روی روابطش با سایر اعضای خانواده دارد. باشگاه‌های مثبت می‌توانند با حمایت از خانواده افراد اچ.آی.وی مثبت و جلب مشارکت آنان، به افراد اچ.آی.وی مثبت و خانواده­ های آنان کمک کنند.

و. ارائه خدمات در زمینه حمایت اقتصادی

توجه به نیازهای مادی و اقتصادی مبتلایان به اچ.آی.وی و ایدز یکی از مواردی است که می­تواند توسط باشگاه­ های مثبت مورد توجه قرار گیرد. از جمله فعالیت­های مرتبط می­توان به آموزش های فنی - حرفه‌ای، فعالیت­های ترویج مربوط به بیمه، خیریه و سوء پیشینه کیفری و آموزش مهارت‌های کارآفرینی اشاره کرد.

باشگاه­های مثبت می­توانند خدمات مذکور را به دو صورت خدمات پایه و خدمات اختیاری ارائه نمایند.

خدمات پایه شامل حداقل خدماتی هستند که تمامی باشگاه های مثبت باید به اعضای خود عرضه کنند. در حالی که خدمات اختیاری دسته ای از خدمات هستند که باشگاه ها می‌توانند بسته به توانمندی خود و نیاز اعضا، به اعضای خود عرضه کنند.