دوره ها و مراحل رشد بیماری - دوره پنهان ایدز

دوره ها و مراحل رشد بیماری - دوره پنهان ایدز

یكی از اولین راه های شناخت یك بیماری، شناخت علایم، دوره‌ها و مراحل مختلف سیر بیماری است. با این شناسایی می توان از گسترش و توسعه‌ی بیماری در مراحل اولیه جلوگیری نمود. علایم ابتلا به بیماری ایدز بسیار پیچیده است و دارای دوره‌ها و مراحل چندی است كه البته همه‌ی آنها در افراد مبتلا مشاهده نمی‌شود. این دوره ها و مراحل عبارتند از: ‪

دوره‌ی پنهان ایدز

از زمان ورود اچ آی وی به بدن مدت زمان كمی (چند روز) طول می‌كشد تا آن فرد بتواند ویروس را به دیگران منتقل كند. حدود 3-1 ماه طول می‌كشد تا تست بیمار (بسته به نوع تست) مثبت شود و بتوان وی را به وسیله‌ی آزمایش‌ها شناخت. در این موقع فرد هنوز علایم بیماری را پیدا نكرده است و ظاهری كاملاً سالم دارد. زمانی كه ویروس وارد بدن می‌شود تا موقعی كه بتوان وی را از نظر آزمایشگاهی تشخیص داد به دوره‌ی پنجره (window period) معروف است.

در این دوره اگر فرد آزمایش شود منفی خواهد بود؛ ولی در صورت داشتن روابط جنسی محافظت ‌نشده‌ یا تزریق مشترك و... می‌تواند ویروس را منتقل نماید. بنابراین حتی اگر شخص به تازگی آزمایش شده و آزمایش وی را پاك نشان دهد نمی‌توان مطمئن بود كه او بیمار نیست و حتما باید احتیاط لازم را در ارتباط با او رعایت نمود. از موقعی كه ویروس وارد بدن فرد می شود 2 تا 15 سال طول می‌كشد تا بتوان وی را با معاینات بالینی تشخیص داد. در بیشتر موارد شروع بیماری با یك ناخوشی شبیه آنفلوانزا است.

با كاهش قدرت سیستم دفاعی، بدن به مرور آماده‌ی ابتلا به عفونت ها و بیماری‌هایی می‌شود كه به طور معمول نادر است. بیماری‌های عفونی نادر، اسهال های شدید و مزمن، تب طولانی، كاهش وزن، بیماری‌های پوستی، مغزی و شخصیتی از علایم ایجاد بیماری است. علایمی كه شخص مبتلا دارد عبارتند از: بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن، سینه و پهلو، ابتلا به سل و لاغری شدید، عفونت قارچی دهان (برفك)، اسهال طولانی.

لازم به ذكر است این علایم اختصاصی نیست و ممكن است در بیماری‌های دیگر نیز وجود داشته باشد. در صورت وجود علایم، فرد باید به پزشك مراجعه نماید تا بیماری تشخیص داده شود. از موارد فوق می‌توان نتیجه گرفت كه در این مدت طولانی ظاهر فرد ممكن است سالم باشد ولی در واقع مبتلا به اچ آی وی است و می‌تواند بیماری را منتقل نماید.

درمان ضد ویروسی می‌تواند دوره‌ی پنهان بیماری را طولانی كند. بدین معنی كه فرد آلوده در صورتی كه درمان ضد ویروسی دریافت كند، علایم بیماری دیرتر ظاهر می‌شود و ممكن است بتواند زندگی طولانی و طبیعی داشته باشد. نیمی از افراد آلوده به ویروس كه درمان ضد ویروسی نگیرند بعد از 10 سال فوت می‌كنند. وقتی علایم بیماری آغاز شود 5-3 سال طول می‌كشد تا مرگ واقع شود. لازم به ذکر است که درمان دارویی با کاهش تعداد ویروس‌ها، خطر انتقال ویروس را نیز کاهش می‌دهد.

ادامه دارد...

نظرات کاربران
محمد
1399/01/11
این دوره پنجره واقعا ابهام امیز شده بعضی میگن 3ماه عده ای میگن 6 ماه سازمان انتقال خون گفته 12 ماه این موضوع باعث یه نوع وسواس فکری شده خواهش میکنم یه حرف قطعی بزنید
parham
1399/01/11
سلام، امید به زندگی در ایران بعد از اچ آی وی مثبت بودن با توجه به نوع داروها چقدر است؟
پاسخ مدیر: در ایران مرگ و میر بیماری بالاست (حدود 25 درصد) چون که افراد مبتلا معمولا خیلی دیر می فهمند دچار ایدز هستند و خیلی نا مرتب دارو مصرف می کنند. به همین دلیل توصیه می شود هر کس رفتار پرخطری داشته زودتر مشاوره و آزمایش شود.